Brakel tavuğu – Brakel

Bu kuş yoğunlukla Flander Bölgesi’nin Nederbraekel kısmında yetiştirilmiştir Kayıtlarda, 1400’lere kadar dayanan eski dönemlerde bu bölgede bilindiği yer almaktadır.

Brakel ender bulunan bir tür olup, geçtiğimiz yüzyılda tükenmenin eşiğinden dönmüştür. 1898’de Brakel Klübü’nün kuruluşundan sonra bir zamanlar iyi bilinen bu tür İkinci Dünya Savaşı sonrasında silikleşmiştir. 1971 itibarıyla türden bulunabilen yalnızca iki tavuk, iki horoz ve bir düzine kadar yumurtaydı. Muhteşem şekilde tür bu küçük rakamlardan canlandırılmış ve hâlihazırda Belçika’da oldukça popülerdir. Son derece çekici Citroen (Limon Sarısı) ve Chamois (Kırçıllı)’in de aralarında bulunduğu ek renk varyasyonları geliştirilmiştir.

Görünüm ve Mizaç

Görünüş olarak Campineye oldukça benzer ancak daha ağır olup ağırlığı 3,2 kg civarıdır. Daha tıknaz Campine’den daha derin şekilli bir vücudu ve gür kuyruk ve boyun tüyleri vardır.

Her tüydeki çarpraz yönlere doğru çizgili renklendirmesi oldukça çekicidir. Bu birileri tarafından kuşun etrafında halkalar çizilmiş gibi görünmesine neden olmaktadır.

Brakel’in gözleri olabildiğince koyu olmalıdır. Simetrik, orta büyüklükte oval kulak memeleri, silik mavi bacakları vardır. Erkeklerin boyun tüyleri lekesiz, noktalanmamış temiz bir renge sahip olmalıdır. Çok tıknaz olmaya meyilli olmaz ve makul büyüklükte beyaz yumurta yumurtlayıcısıdır. Uygun sürü bulunabilirse bu havai tür deneyimsizler için problem oluşturmamalıdır

Tip Sınıf Köken Yumurta rengi Durum
Yumurtacı Yumuşak tüy hafif Belçika Beyaz Avrupa’da Yaygın
İbik tipi Tüy rengi Gurk Yıllık yumurta sayısı Irk standardı
Balta Silver BarredGold Barred Hayır 150-200 PCGBAvrupa
Ağırlık
Dev
Horoz 3,20 kg
Tavuk 2,75 kg
Cüce
Horoz 790 gr
Tavuk 700 gr
Paylaş