Bassette

Bassette standart bir tür olarak 20. yy başında Belçika’nın Güney Limburg ve Liege bölgelerinde bulunan iyi yumurtlama özelliği olan kuşlardan türetilmiştir. Her ne kadar Bassette ismi geçmiş yıllarda yerel kümes hayvanlarını adlandırmak için kullanılmış olsa da türü ilk kez 1917’de W.Collier mükemmel küçük yumurtacı bir kümes hayvanı olarak sergileyerek standartlaştırmıştır.

Tür 2. Dünya Savaşı sonrası tükenmeye çok yaklaşmıştır. Kalan az sayıda kuş Gendt Üniversitesi’nde bir araya getirilerek tür kurtarılmıştır. Yine de uygun sürü bulmak problemlidir.

Avrupa’da daha fazla açık sınırla, özellikle küçük faydalı tip kuşa yönelik artan taleple, halen gelmediyse bile bu türün yakında Birleşik Krallığa da gelmesi kaçınılmazdır. Küçük işletmelere ya da benzeri ortamlara uygun dirençli, dayanıklı ve üretken küçük bir kuştur.

Görünüm ve Mizaç

Bassette dev ve cüce arasında çoğunlukla yarı cüce denilen sınıfta bulunan arada bir türdür. Çeşitli renk varyasyonları bulunmaktadır; bıldırcın ve gümüş bıldırcın en fazla görülenlerdir. Lavanta Gümüş-Bıldırcın rengi türe özeldir.

Çok aktif bir kuş olup özgürce yemlenebildiği yerlerde en iyidir. Sıkışık tutulan kuşlar meşgul edilmezse huysuzluk yapmaya meyillidir. Türün iyi uçabildiği ve fırsat bulursa ağaçlara tüneyeceğinden haberdar olun. Deneyimsizler için gerçek bir sıkıntı yaratmamalıdır.