Çok yönlü bir aile hayvanı istiyorsanız, Siyah Alman Çoban Köpeği, sizin için uygun olabilir. Adı korkutucu gelebilir ama çok nazik aile köpekleridir ve harika arkadaşlıklar kurarlar.

Çok yönlülükleri ve sadakat, cesaret ve zeka gibi genel olarak arzu edilen özellikleri nedeniyle değer verilen Alman Çoban Köpeklerinin, ABD’deki en popüler 2-3 köpek ırkı arasında daimi olmaları sürpriz olmamalıdır. Muhteşem siyah renk çeşitleri safkan olarak kabul ediliyor ve çok rağbet görürler.

Alman Çoban Köpeğinin Tarihi

Alman Çoban ırkının babası Max Von Stephanitz, Alman Çoban Köpeğini ilk kez bir köpek gösterisinde keşfeder ve onun iyi çalışan bir köpek olacağını düşünür

Türün zekası Von Stephanitz’i büyüler. Berlin’deki Veteriner Koleji’nde çalışırken onları yetiştirmeyi öğrenerek araştırmalar yapar

Siyah Kürk Renginin Arkasındaki Sır

Siyah renk resesif bir gendir. Gerçek bir Siyah Alman Çoban Köpeği yetiştirmenin iki yolu vardır.

İki tam kan Alman Çoban köpeğinin çiftleşmesi gerekir, aksi takdirde her iki ebeveyn de resesif geni taşır. Nadir olmaları nedeniyle, Siyah Alman Çoban yavrularının maliyeti standartların neredeyse iki katıdır.

Siyah Alman Çoban Köpeğinin Beslenme Bakımı

Yavru köpekler bu köpekler günde yaklaşık dört öğün yemek yerler. Büyüdükçe porsiyonlar azalıyor. Altı aydan itibaren günde yalnızca iki ila üç kez yemek yemeye ihtiyaç duyabilirler ve yetişkinler olarak günde iki öğün genellikle yeterlidir.

Kolayca şiştikleri için yetişkin Çoban Köpeklerinin vücut ağırlıklarının kilogramı başına 1,19 gramdan fazla proteine ve 0,59 gramdan fazla yağa ihtiyaçları yoktur. Bir yavru köpeğin kalori alımı çok daha yüksektir. Siyah Alman Çoban Köpekleri günde kilogram başına yaklaşık 20 kalori yakar. Yetişkin erkeklerin günde 1300-1800 kaloriye ihtiyacı vardır. Dişilerin günde yalnızca 1000-1500 kaloriye ihtiyacı vardır.

Siyah Kürk ve Standart Alman Çoban Köpeği

Bu safkan Alman Çoban Köpeği, rengi dışında normal Alman Çoban Köpeğiyle aynıdır. Siyah kürkü onu diğerlerinden farklı kılıyor. Siyah Alman Çoban köpeği resesif bir genden gelir ve nadirdir, bu da değerini arttırır.

Tüm Alman Çoban Köpekleri gibi siyah versiyonu da büyük cins bir köpektir. Tüm Alman Çoban türlerinin yalnızca %6,8‘i siyahtır. Siyah ve standart Alman Çoban Köpekleri aynı cinstir ancak bazı farklılıkları vardır. Paylaştıkları özellikler şunlardır:

Büyük ve kaslı bir yapı
Kabarık bir kuyruk
Dik duran kulaklar
Çift katlı ve çok dökülen bir tüy yapısı
Sağlık sorunlarına karşı yüksek duyarlılık

siyah kürk

Siyah Alman Çoban Köpekleri %100 siyah çift kürke sahiptir ve bazı noktalarda genellikle daha uzundur. Genellikle standarttan daha uzundurlar ve daha düz bir sırtları vardır. Siyah Alman Çoban yavruları siyah doğarlar ve hayatları boyunca renklerini korurlar.

Erkek Siyah Alman Çoban Köpekleri 27 – 41 kilo ağırlığındadır ve 69 santim uzunluğa kadar büyüyebilir ve dişiler 34 kiloya kadar çıkabilir ve 60 santimden uzun olamazlar.

Standart Kürk

Geleneksel Alman Çoban Köpeklerinin orta uzunlukta kürkleri vardır. Standart bir Alman Çoban Köpeği, resesif geni taşıyan başka bir Alman Çoban Köpeğiyle çiftleşerek siyah yavrular üretebilir.

Siyah Alman Çoban Köpeklerinin Kişiliği

Siyah tüylerinin seni kandırmasına izin verme. Siyah Alman Çoban Köpekleri standart tür kadar sevimlidir ve harika evcil hayvanlardır. Sahiplerine karşı sadık ve koruyucudurlar ve tehlikeyi hissettiklerinde sizi ve yakınlarınızı savunmaktan çekinmezler.

Doğuştan gelen koruma içgüdüsü nedeniyle tüm insanları bir tehdit olarak görebilir. Dost canlısı ve tehditkar insanları ayırt etmeleri için onları genç yaşta eğitmek çok önemlidir. Bu akıllı köpekler eğitime iyi yanıt verirler ve kolluk kuvvetlerine ve engellilere terapötik açıdan yardımcı olmalarıyla ün salmışlardır.

Siyah Alman Çoban Köpekleri tek başlarına mutlu değillerdir. İnsanların yanında ve çok fazla uyaranın olduğu ortamlarda bulunmaları gerekir. Açık havada olmayı seven aktif köpeklerdir. Küçük çocuklarla ve diğer köpeklerle iyi geçinirler. Onları çok uzun süre yalnız bırakırsanız ayrılık kaygısı yaşayabilir ve muhtemelen yıkıcı hale gelme ihtimalleri yüksektir.

Siyah Alman Çobanının Fiziksel Aktivitesi

Siyah Alman Çoban Köpekleri yüksek enerjili köpeklerdir ve günde yaklaşık bir saat egzersiz gerektirirler. Aktif kalmayı severler ve frizbi, getir getir gibi açık hava oyunlarına katılmayı ya da sadece bahçede sizi kovalamayı severler.

Parkta geçirilen bir gün onların en sevdiği eğlencedir. Onlara meydan okumayı öğretin çünkü son derece zekidirler ve onları zinde ve çalışmaya hazır tutmak için zihinsel uyarılardan yararlanırlar.

Siyah Alman Çoban Köpeğinin Sağlığı

Siyah Alman Çoban Köpekleri tıbbi sorunlara yatkındır ve 9 ile 13 yıl arasında yaşamaları beklenir. Karşılaştıkları en yaygın sağlık sorunları bir tür dejenerasyonu içerir.

Kalça ve Dirsek Displazisi

Uyluk veya dirsek kemikleri yuvalarına doğru şekilde oturmuyor, bu da muhtemelen sertliğe, ağrıya ve efora neden oluyor. kalça çıkığı yaygın bir hastalığıdır.