Ailesine sadık, sevgi dolu, sakin ve dikkatli bir tüysüz köpek ırkı olan Xoloitzcuintli’nin oyuncak, minyatür ve standart olmak üzere üç boyutu vardır. Hem tüylü hem tüysüz çeşidi olan Xoloitzcuintli’nin kökeni 3 bin yıl önceye dayanır. Aztekler tarafından “tanrıların köpeği” olarak kabul edilmiş ve kutsal sayılmıştır. Tüysüz Xoloitzcuintli’nin sert, pürüzsüz ve sıkı bir cilde sahiptir. Siyah, gri-siyah, kırmızı, bronz gibi renkleri mevcuttur. Fiziği çok güçlü ve sağlamdır. Meksika Tüysüz ve Tepezcuintli bilinen diğer isimleridir. Meksika’nın ulusal köpeğidir. AKC’ye kayıtlı 170.cinstir. Sebzeyi çok seven bir ırktır. Ortalama 13-18 yıl yaşarlar.

Xoloitzcuintli (show-low-eats-QUEENT-lee olarak telaffuz edilir),

bazen Amerikanlaştırılmış adı olan Mexican Hairless Dog ile anılır, Meksika’dan koyu renkli kısa tüylü veya tüysüz bir gövdeye sahip canlı küçük bir cinstir. Cins adı bazen Xoloitzcuintle olarak da yazılır. Sevgiyle bilinen Xolo (gösteri-düşük), üç boyutta gelir: standart, minyatür ve oyuncak. Tüysüz olmasına rağmenen iyi bilinenidir, Xolo ayrıca kaplamalı bir çeşittir. Kaplamalı Xoloitzcuintli, tüm vücudu kaplayan kısa, pürüzsüz bir kaplamaya sahiptir. Tüysüz Xolos, bazen başın üstünde, ayaklarda ve kuyruğun son üçte birlik kısmında birkaç tutam saç filizlendirse de tamamen çıplak tenlidir. Yetiştiriciler tek bir boyuta veya tüy çeşidine odaklanabilse de, üç boyutun tümü ve iki farklı tüy tipi aynı altlıkta ortaya çıkabilir. 

Xoloitzcuintli, ilkel bir tür olarak bilinir – temelde, yarı “vahşi” özelliklerini koruyan çok eski bir türdür. Bu, erken yavruluk döneminde ve yaşamları boyunca utangaçlık veya korkuya karşı koymak için kapsamlı sosyalleşme ve eğitime ihtiyaç duydukları anlamına gelir. Yabancılara karşı ihtiyatlı davranmanın türün ayırt edici özelliği olduğuna dikkat etmek önemlidir; mükemmel bekçiler olurlar ve evinizin içinde ve çevresinde meydana gelen garip olaylara karşı sizi uyarırlar. Bu cins, net sınırlar ve tutarlı bir rutin verildiğinde en iyisini yapar. Bu sadık köpekler, aile üyeleriyle çok sıkı bir bağ kurar. İnsanlarıyla çok fazla etkileşime ihtiyaç duydukları ve buna ihtiyaç duydukları için duygusal olarak biraz muhtaçtırlar. Onsuz, evde talepkar ve hatta yıkıcı hale gelebilirler. Ancak Xolo o kadar çekici ve ilgi çekici ki, onlara arzu ettikleri ilgiyi göstermek çok kolay. Onlargenellikle saygılı aile çocukları ve diğer köpeklerle iyi geçinir ve hatta birlikte yetiştirilirlerse aile kedisiyle barış içinde bir arada yaşayabilirler. 

Irklara Genel Bakış

GRUP: Spor Dışı

YÜKSEKLİK: 23–67 cm

AĞIRLIK: 5 ila 23 kg

CEKET:  Tüysüz: Başın üstünde, ayaklarda ve kuyruğun ucunda az miktarda kısa, kaba saç görünebilir. Kaplamalı: Kısa, pürüzsüz ve dar kaplama

KAPLAMA RENGİ: Siyah, gri-siyah, barut, kırmızı, ciğer (kahverengi) veya bronz dahil olmak üzere bir dizi koyu renk

ÖMRÜ: 14 ila 17 yıl

MİZAÇ: Akıllı ve koruyucu

HİPOALERJENİK: Hayır. Tüysüz olmasına rağmen, kepeğin çoğu tükürüğünde yaşar

MENŞEİ: Meksika

Xolo’nun Özellikleri

Xoloitzcuintli aktif ve çeviktir. Arka bahçede günlük yürüyüşler ve oyun oynama şeklinde yeterli egzersiz yaptıkları sürece genellikle içeride sakindirler. Zeki ve duyarlıdırlar,

Saçsız Xolo’nun hipoalerjenik olduğunu düşünebilirsiniz. Cinsin bazı alerji hastaları için iyi olabileceği doğru olsa da, bu, kişinin köpek kılı veya köpek kepeği (kurutulmuş tükürük ve bir hayvanın derisinden dökülen malzeme) duyarlı olup olmadığına bağlıdır. Xolo’nun saçı yoktur, ancak bol miktarda tüyü vardır. Alerjisi olan kişilerin, onlara tepki verip vermediklerini belirlemek için yetişkin Xolos’la (tercihen Xolos’un yaşadığı bir evde) çok zaman geçirmesi en iyisidir. Bununla birlikte, genel olarak Xolo, köpek alerjisinden muzdarip insanlar için iyi kabul edilen ırklardan biridir. 

Sevgi Düzeyi Orta
samimiyet Orta
Çocuk Dostu Orta
Hayvan dostu Orta
Egzersiz İhtiyaçları Orta
Oyunculuk Orta
Enerji seviyesi Orta
Eğitilebilirlik Orta
İstihbarat Orta
Havlama Eğilimi Orta
Dökülme Miktarı Çok düşük

Xolo’nun Tarihi

Xoloitzcuintli, kökleri Aztekler zamanına kadar uzanan ve bu türü en az 3.500 yaşında yapan eski bir cinstir. Xoloitzcuintli Club of America’ya göre cins adı, köpek tanrısı Xolotl’un adı ile köpek anlamına gelen Aztek sözcüğü Itzcuintli’nin birleşimidir. Xolo, Meksika’nın ulusal köpeğidir. Xoloitzcuintli, American Kennel Club, United Kennel Club, Canadian Kennel Club, Mexican Kennel Club ve uluslararası kennel kulübü Fédération Cynologique International tarafından tanınmaktadır.

Eski Meksika’da Xoloitzcuintli kutsaldı. Köpekler, sahiplerinin ruhlarını ölüler diyarına güvenli bir şekilde yönlendirmeye yardımcı oldukları düşünüldüğünden, sık sık kurban edildi ve yakın zamanda ölen sahiplerinin mezarlarına yerleştirildi. Ayrıca çeşitli sağlık durumlarını iyileştirdikleri düşünülüyordu.

Xoloitzcuintli (Meksika Tüysüz Köpek) Bakımı

Egzersiz yapmak

Xoloitzcuintli, egzersiz söz konusu olduğunda oldukça az bakım gerektirir: sağlıklı ve formda kalmak için ihtiyaç duydukları tek şey birkaç günlük yürüyüştür.

bakım

Xoloitzcuintli bir yıka ve giy köpeğidir. Kaplanmış çeşit, ara sıra banyo ve minimum fırçalama gerektirir (tüysüz çeşit, fırçalamaya ihtiyaç duymaz). Tüysüz tür, ciltteki yağlı birikimi gidermek için sık sık banyoya ihtiyaç duyar ve ardından cildin her yerine nemlendirici bir losyon sürülür. Bazı Meksikalı Tüysüzler, evcil hayvanlar için güvenli bir güneş kremine ihtiyaç duyabilir. Tüysüz türün derisinin nasıl bir his olduğunu merak ediyorsanız, yumuşak veya ipeksi değildir. Deri olarak tanımlanan deri aslında kalın, sert ve koruyucudur. Ergenlikte (tipik olarak köpeğin ilk yılında), cilt bir geçiş sürecinden geçerken akne (cilt kırılmaları) ve beşik başlığı (ciltte mumsu birikme) yaygındır. Bu sorunları en aza indirmek için bu süre zarfında ekstra cilt bakımı gerekebilir. Yetiştiriciniz, cilt olgunlaşana kadar uygun cilt bakımı konusunda size rehberlik edebilir. 

Cilt veya tüy bakımı ve banyoya ek olarak, Xolo’nuzun düzenli diş fırçalamaya ve tırnak kesmeye ihtiyacı vardır.

Eğitim

Olumlu yöntemler kullandığınız ve onları bunaltmadığınız sürece Xolos’u eğitmek kolaydır. Yabancılara karşı temkinli ve temkinli olabilen bu cins için sosyalleşme son derece önemlidir. Yavruyken sosyalleşmeye erken başlayın ve köpeğin hayatı boyunca devam edin. 

Yaygın Sağlık Sorunları

Xoloitzcuintli oldukça sağlıklı. Bazı tüysüz Xolo’ların tam bir diş seti olmayabilir (bu muhtemelen tüysüzlüğe neden olan genle ilişkili bir şeydir), ancak bu genellikle köpek için herhangi bir soruna neden olmaz. Sorumlu yetiştiriciler, Xolo’ları yetiştirmeden önce, kalça displazisi ve patella luksasyonu ile kalp ve göz hastalıkları taraması dahil olmak üzere standart testler gerçekleştirir. 

Diyet ve Beslenme

Bazı Xoloitzcuintli’ler aşırı kilolu olmaya eğilimlidir. Xolo yüksek kaliteli köpek mamanızı besleyin ve aşırı beslemeyi önlemek için düzenli öğünleri bir ölçüm kabı veya terazi ile ölçün. Serbest besleme (yemeği bütün gün dışarıda bırakmak) kilo alımına neden olabilir. Aşırı kilolu köpekler, eklem veya kalça sorunları ve diyabet gibi diğer sağlık sorunları yaşayabilir. Yetiştiricinizden veya veterinerinizden Xolo’nuz için en iyi yiyeceği önermesini isteyin.

Xoloitzcuintli’ye Genel Bakış

Artıları

  • dökülmez
  • Aile ile güçlü bağlar 
  • Mükemmel bekçi köpeği

Eksileri

  • Düzenli cilt bakımı gerektirir
  • Yabancılara karşı dikkatli olabilir
  • Kapsamlı sosyalleşme ve eğitim gerektirir
  • Xoloitzcuintli’nin neden saçı yok? Xoloların, genetik bir mutasyon nedeniyle kafalarındaki bir yama dışında saçları yoktur.
  • Xoloitzcuintli ne kadar yaşar? Xolos 12 ila 15 yıl arasında yaşıyor.
  • Xoloitzcuintli neden güneşe çıkabiliyor? Xolos, çıplak derileri yanmaya eğilimli olduğundan, korumasız güneşe çıkamaz. Aslında, Xoloitzcuintli’ler gölgeli bir alana girmeden çok uzun süre dışarıda kalacaklarsa güneş kremine ihtiyaç duyarlar.