Dong Tao – Ejderha Tavuğu

Vietnamlı bu mutant tavuk türünün bacakları insan bileği kalınlığına ulaşabiliyor. Eti çok değerli olan bu tür bacakları yüzünden diğer türlere oranla daha az yumurtluyor, bu da onu daha nadir yapıyor.

Korkunç deforme olmuş gibi görünebilirler  ancak bu ejder tavukları, dünyanın en pahalı kümes hayvanları arasında yer alıyor.

Dong Tao tavuğu olarak da adlandırılan tuhaf görünümlü tavuk ırkı çok lezzetli ete sahiptir. ve bir zamanlar yalnızca ülkenin kraliyet ailesi için yetiştirilirdi

bu nadir tavukların yetiştirilmesi  zor olduğu için ortalama 2.500 dolar tutarında bir fiyata satılmaktadırlar.

Genellikle çok lüks restoranlarda servis edilen ejder tavukları, Başkent Hanoi’ye yaklaşık 20 km uzaklıktaki Khoai Chau ilçesinin Dong Tao kasabası ana vatanlarıdır.

Tavukların sarılı bacakları kırmızımsı pullarla kaplıdır ve yetişkin bir insanın bileği kadar kalınlaşabilir.

Bir erkek yetişkin Dong Tao tavuğu 6 kg ağırlığa sahip olabilir. Tavuklar genellikle beyazdır, Horozlar renkli tüylere sahiptir.

Cırcır böceği yemekten hoşlanan tavuklar, sıcaklıktaki değişimlere aşırı duyarlıdırlar ve genel tavuklara göre daha az yumurta bırakma eğilimindedirler.

Kocaman bacakları kuluçka işlemini zorlaştırıyor, bu nedenle bu tavuğu üretmek isteyen çiftcilerimizin daha fazla dikkat edilmesi gerekir.

yeni doğan bir civcivin üç ila beş kilogramlık satılabilecek bir tavuk olması için en az sekiz ay ile bir seneye ihtiyaç duymaktadır.