7-8 cm. boyuyla küçük bir Hamster türüdür. Ömrü diğer türlere göre biraz daha fazladır. Yaklaşık 3,5 yıldır.

Çin Hamsterı; dayanıklı, hareketli, sessiz ve temiz bir Hamster türüdür. Yalnız yaşamayı sever. Eğer büyük bir kafeste bir kaç tane bir arada beslemek istenirse her biri için saklanacak ve gizlenecek ayrı bölmeler bulunmalıdır.

Bakım

Çin Hamsterları mikroba duyarlı hayvanlar olduğundan dolayı, dikkat edilmesi gereken en önemli husus kafes temizliği olmalıdır. Kafes temizliğinin en az haftada bir yapılması gerekir. Kafesin tabanına birkaç santim kalınlığında saman, talaş gibi taban malzemeleri konulmalıdır. Bu malzemeler hem dışkısı ile irtibatını kesecek hem de eşeleme güdüsünü yok edecektir. Kafes içinde mutlaka bir koşma tekerleği, ideal boylarda (Hamsterınızın içine giremeyeceği ebatlarda) yem kabı ve hamsterlar için tasarlanmış özel suluklardan olmalıdır.

Çin Hamsterı, kendi temizliğini kendi yapar, yıkanmaya ihtiyacı yoktur.

Beslenme

Hamsterlar için hazır olarak satılan paket yemlerle beslenebilecekleri gibi; tuzsuz çekirdek, fındık, ceviz, şekersiz mısır, çeşitli tohumlar, marul, elma gibi besinler de verilebilir. Çin hamsterı kemirgen bir hayvan olduğundan dolayı, kafesinde havuç, salatalık gibi ek yiyeceklerde bulundurulmalı (Bu yiyecekler uzayan dişlerini törpülemeye de yardımcı olacaktır.) fakat günlük olarak tazelenmelidir. Çünkü sebze ve meyveler çabuk bozulduğundan dolayı kafeslerinde sağlıksız bir ortam oluşturabilir.

Paylaş