Endülüs Tavuğu

Minorca ve İspanyol (Spanish) cinslerine olan şekil benzerliği nedeniyle eski kümes meraklıları sıklıkla Endülüs tavuğunu bu cinslerin bir alt türü olduğuna inanmaktaydı. Endülüs’ten 1846 civarında Birleşik Krallığa ithal edilen ilk tiplerin tüy örnekleri geniş bir farklılık göstermekteydi, ancak izleyen yıllarda cins bu günkü net sırma görüntüsü için dikkatli seçilmiştir.

Görünüm ve Mizaç

Rengi her zaman Endülüsün en çarpıcı özelliği olmuştur. Renk görünümünün dengesiz oluşunun yarattığı karmaşa, ilk zamanlarda tür hakkında bazı ters fikirler ortaya çıkmasına neden olmuştur. İki mavi kuşun çiftleşmesinden tamamen mavi yavrular değil, %50 mavi, %25 siyah ve %25 splash adı verilen beyaz renk civcivler oluşturduğu  keşfedildi. Splash kuşlar siyah ile çiftleştirildiğinde ise bütün civcivler mavi oluyordu. (Değişken kusursuzluk derecesiyle)

Artık biliyoruz ki kuşun taşıdığı mavi gen üç olası rengi belirlemekte: İki mavi gen splash, bir mavi gen maviye ve mavi gen olmaması da siyah renge yol açıyor. Bu tür, genin eksik baskınlığınını gösteren ilk kayıtlı örneklerinden olma özelliğini göstermekte ve günümüzde Mendel’in kalıtım yasalarını göstermekte sıklıkla kullanılmaktadır.

Bu türün standart şekilde üretimi bir sanat olup, deneyimsizler için kararlı bir renkle başlamaları tavsiye edilir. Sadece mavi şekillilerin gösterimine izin verilmesi, çok sayıda istenmeyen siyah ve splash Endülüs üretimi anlamına gelmekte.

Kulak memesi beyaz, boyundaki uzun ince tüyler parlak siyah ve tüy şekli siyah sırmayla çevrili mavi-gri rengin eşit karması şeklindedir. Buna ulaşmak oldukça zordur.  Orta büyüklükte bir endülüs üreme çağında büyük tebeşir beyazı yumurtalar yumurtlayan gürbüz bir kuş olmalıdır. Kuluçkaya yatma eğilimi göstermez

Akılda tutulması gerekenler

Tür yönetimde büyük problemler çıkartmamalıdır. Yaralandığında su toplayan beyaz kulak memelerine bakım yapılmalıdır.

Az havalı olmakla beraber siyah ve  kirli beyaz tavuklar arka bahçe için makul bir yumurtacıdırlar ve yumurtalar genellikle iyi boydadır.

 

Tip Sınıf Köken Yumurta rengi Durum
Yumurtacı Yumuşak tüy hafif İspanya Beyaz Nadir
İbik tipi Tüy rengi Gurk Yıllık yumurta sayısı Irk standardı
Balta SiyahMavi

Splash

Hayır 150-200 PCGBAPA

Avrupa

Ağırlık
Dev
Horoz 3,20-3,60 kg
Tavuk 2,25-2,70 kg
Cüce
Horoz 680-790 gr
Tavuk 570-680 gr