Roborovski Hamsterleri Hakkında Tüm Bilgiler

3-3,5 sene yaşarlar. 5-5,5cm boyundadırlar. Altın sarısı ve siyah karışımı tüyleri vardır. Genelde gözlerinin üstünde kaş gibi beyaz tüyler vardır. Fakat her roborovskide bu kaşlar olmayabilir örneğin beyaz suratlı roborovski(Resim aşağıda) gibi…

Ergin bir hale gelmeleri 4 aylık bir dönem sürer. Doğduğundan itibaren 28-30 gün anneden süt alması gerekir. Gebelikleri 23-30 gün sürer. Bir doğuruşta ortalama 5-6 yavru dünyaya getirirler. 14-21 gram ağırlığındadırlar. Kökenleri Çin, Moğolistan ve Rusya’dan gelmektedir. Doğal yaşam ortamı sertlik gözetmeyen çöller olarak bilinir. Ülkemizde sayılı kişilerde vardır. Ama son yıllarda 1 kaç petshopun ülkeye roborovski hamster getirdiğini bilmekteyiz. Roborovski hamster bir cüce(dwarf) hamsterdir. Diğer hamster türlerine göre çok fazla hareketli ve oyuncudur. Başına buyruk olmayı sever. Geniş bir alanda bakılması en iyisidir. Ayrıca çark mutlaka olmalıdır.

34 kromozomludur. Ayaklarında ön de 4, arkada 5 parmağı vardır.

Bilimsel Konum

Alem: Animalia

Şube: Chordata

Sınıf: Mammalia

Takım: Rodentia

Alt takım: Myomorpha

Üst familya: Muroidea

Familya: Cricetidae

Alt familya: Cricetinae

Cins: Phodopus

Tür: P.Roborovskii

Binominal adı

Phodopus roborovskii

TÜRLERİ

Beyaz Suratlı Roborovski 

Sırtındaki tüyler genelde çok koyu olmaz. Tüylerindeki parlaklık azdır. Karnından başlayan beyaz tüyler suratına kadar gelir ve ucu burnundan başlayacak şekilde bir “V” harfi gibi suratları beyaz tüyle kaplıdır.

Normal Roborovski

Herkesin bildiği roborovskidir. Sırtında tüyleri köklere doğru kararmaya başlar. Sırt tarafındaki tüyler parlak kum rengindedir. Köklere doğru koyulaşan tüyler sırt bölgesinde güzel bir görüntü oluşturur. Beyaz kaşları vardır. Karın bölgesinde ise beyaz tüyler hakimdir.

Has Roborovsk

Renkleri koyudur, karın bölgesi beyazdır, gözleri sıyahtır ve kulakları soluk gridir. Herhangi bir mutasyona uğramamıştır.

Paylaş