albino pitbull albinizm

Albino Pitbull Nedir?

Bazı hayvanlarda hücrelerin pigment melanin üretmesini engelleyen kalıtsal bir özellik olan albinizm vardır. Bu pigment eksikliği hücrelere pembe, beyaz veya ağartılmış bir görünüm verir. Albinizm tam veya kısmi olabilir, ancak beyaz olan hayvanların hepsinde albinizmin olması mümkün değildir. Pigmentasyonu olmayan köpekler nadirdir, ancak pitbulllar gibi bazı köpek ırkları kısmi albinizm’e eğilimlidir. 

Albinizm bulunan hayvanlar, türlerinin albinizm türüne bağlı olarak tipik olarak kırmızı, pembe veya açık mavi gözlere sahiptir. Bir veteriner veya damızlık, bir köpeğin albinizm olup olmadığını veya sadece hafif pigmentasyon gösterip göstermediğini belirleyebilir. Albinizm, sıklığı türler ve popülasyonlar arasında değişen resesif genlerin bir sonucudur. Missouri Koruma Dairesi’ne göre, bazı araştırmacılar, memelilerdeki albinizmin yaklaşık 10.000 doğumda meydana geldiğine inanıyor. 

Köpekler de dahil olmak üzere albinizmi olan hayvanlar özel dikkat ve özen gerektirir. Pigmentasyon eksikliği, hayvanın gözlerini ve derisini güneşten zarar görebilir hale getirir. Sahipleri, köpeklerinin cildini ve gözlerini güneş ışığından korumak için dikkatli olmalıdır: sınırlı maruz kalma, güneş kremi ve köpek güneş gözlükleri akıllı seçeneklerdir. Albinizm ayrıca görme sorunları, duyma güçlüğü ve normal kanser gelişim riskinden daha büyük bir bağlantıya sahiptir.

Pumphrey, ‘Albino’ olarak kabul edilen köpeklerin çoğu, gözlere pembemsi bir görünüm verebilecek pigmentli cilt yerine gözlerinin çevresinde pembe görünen bir cilde sahiptir” diyor.

Bir albinoyu nasıl tanımlarsınız?
Albinizmli hayvanlar aşağıdaki semptomları yaşayabilir:

  • Tek kulak veya tam sağırlık
  • Çok soluk cilt, saç ve gözler.
  • Eksik cilt pigmenti yamaları.
  • Çapraz gözler (şaşılık).
  • Hızlı göz hareketleri (nistagmus).
  • Görüş problemleri.
  • Işık duyarlılığı (fotofobi).

Albino köpekler nadir midir?
Albinizm Ne Kadar Yaygındır? Pigmenti olmayan gerçek albino köpekleri oldukça nadirdir. Bir dereceye kadar albinizm olan köpekler, özellikle pitbulllar için çok daha yaygındır.

Albino köpeklerin yeşil gözleri var mı?
Albino köpeklerin gözleri açık mavi, gri veya yeşil olma eğilimindedir. hepsi çok soluk tonlardadır. Bazen açık kahverengi gözleri vardır. Ancak, tüm açık gözlü köpekler albino değildir. Pembe gözler diğer albino hayvanlarda yaygındır, ancak köpeklerde nadirdir.