Appenzel Tavuğu (Appenzeller)

Bu türün eski zamanlardaki tarihine ilişkin bilgi bulmak zordur ancak altın çeşitlemesi olanların görünüş olarak nesli tükenen Yorkshire Hornet’e çok benzediği görülmektedir. Kümesçilik Klübü’nün 1981 yılı yıllığında Pamela Jackson bu nadir, eski İsviçre türünü Birleşik Krallığa nasıl ithal ettiği ve 1973’te başarıyla civciv ürettiğini anlatmaktadır. Anılan, 1940’lara ait bir kümesçilik şovunda bahsedilen bir kuş nedeniyle türün geçmişte de Birleşik Krallıkta bulunmuş olabileceğinden söz eder.

Görünüm ve Mizaç

Appenzeller Spitzhauben ismini İsviçre’nin Appenzell bölgesinde giyilen sırma bereden almıştır. Türün 3 rengi bulunmaktadır:  Gümüş Pullu, Altın Pullu ve siyah. Gümüş pullu en sık rastlanandır. Bu çarpıcı türün öne bakan bir tacı, boynuz şeklinde bir ibiği ve geniş, derin burun delikleri vardır.

Küçük, aşırı aktif, alarm halinde ve atılgan, küçük bir kümese kapalı olmak yerine kendisine geniş alan sağlanması halinde mutlu olan bir türdür. Bir Bantam versiyonu günümüzde mevcuttur. Erkekleri uygun dişi ararken oldukça muktedir ve kararlıdır. Mülkünüzde birden fazla tür bulunuyorsa uyanık olun, aksi halde etraftaki tüm tavuklar küçük, sevimli bir tacı olan yavrular meydana getirir!

Appenzeller erken olgunlaşan bir türdür; tavuklar yaklaşık 5 ayda yumurtlamaya başlar ve iyi bir küçük, beyaz yumurta sağlayıcısıdırlar.

Appenzeller Barthuhner, sakallı ve güllü ibiği bulunan ancak tacı olmayan türün daha ağır bir versiyonudur. Appenzeller Spitzhauben kadar popüler değildir.

Akılda tutulması gerekenler

Appenzeller çok havalı bir cins olup, evcilleştirilmesi erken yaştan itibaren çok ilgilenmek gerektirir. Fırsat bulması halinde ağaçlara tünemeye çok meyillidir.

Tip Sınıf Köken Yumurta rengi Durum
SüsYumurtacı Yumuşak tüy hafif İsviçre Beyaz Oldukça nadir
İbik tipi Tüy rengi Gurk Yıllık yumurta sayısı Irk standardı
V tipi Birçok varyete Ara sıra 100-150 PCGBAvrupa
Ağırlık
Dev
Horoz 1,60-2,00 kg
Tavuk 1,35-1,60 kg
Cüce
Horoz – gr
Tavuk – gr