Kıvırcık Tavuğu – Frizzle

Frizzle (Kıvırcık) geninin birçok kümes kuş türünde bulunduğu bilinse de Birleşik Krallık ’ta ayrıca bu isimle anılan bir tür de vardır.

Tüylerin yanlış yöne kıvrılmasına yol açan gen yüzyıllardır bilinmekte ve bu tüy tipine sahip kuşlar da Friesland kuşları olarak bilinir. (Friesian ile karıştırmayın). 1600 de yayımlanan Aldrovani’nin kümesçilik kitabında bu türde tüylere sahip kuşlar gösterilmiştir. Günümüzde bu özelliği sevimli ve havalı bulduğumuz gibi bir Victorian çağı kümesçilik yazarı da bu tip tüye sahip kuşları “sanki bir çalılıktan ters şekilde çekilerek çıkarılmış” gibi görünmekle ifade etmiştir.

İki doz kıvırcık geninin dar ve kırılgan kanatlara yol açabileceğini anlamak önemlidir. Bu tarz kuşlara bazen çizgi roman kitabındaki üzerine yıldırım düşmüş karakterlerin görünümüne benzediğinden espriyle karışık çarpılmış da denmektedir. Bunu engellemek için yetiştiriciler genellikle doğru tipte normal, pürüzsüz tüylü kuşlarla çaprazlamaktadır. Frizzlelarla birlikte her yıl yumurtalardan az sayıda pürüzsüz tüylü kuş çıkar. Bu çarprazlamayı yapmak tüyleri geniş ve iyi kalitede tutar.

Görünüm ve Mizaç

Kıvırcıklar iyi huyludur, iyi kuluçkaya yatar ve annelik yapar ve genellikle diğer türler için üvey anne olarak kullanılır. Gösteri için üretilen bir tür için makul yumurtlayıcıdır. Kesinlikle bir konuşma konusudurlar. Frizzlelar çeşitli renklerde bulunur, ancak genellikle minyatür şeklinde görülür. Büyük Frizzlelar zaman zaman ortaya çıksa da tekrar gözden kaybolurlar. Bunun nedeni hava şartlarından korunmaya çok ihtiyaç duymaları olabilir. Frizzle tüyü su geçirmez değildir ve minyatürler ev içinde bakıma daha uygundur.

Akılda Bulundurulacaklar

Tüyleri su ya da rüzgâra karşı koruyucu olmadığından hava şartlarından iyi korunmalıdır. Soğuk havalarda tüylerini kabartarak ılık havayı hapsedemedikleri için ekstra koruma sağlayın.

Ağırlık
Dev
Horoz 3,60 kg
Tavuk 2,25 kg
Cüce
Horoz 680-790 gr
Tavuk 570-680 gr