Belçika kurdu, zeki, çevik ve güçlü bir köpek ırkıdır. Bu ırklar arama kurtarma, polis ve askerlik dahil olmak üzere çeşitli görevlerde kullanılmaktadır. Ayrıca iyi bir aile köpeği olabilirler, ancak ona zaman ayırmanız gerekmektedir, enerjisi yüksek olan bu tür aktif ve eğitilmesi kolay bir köpek ırkıdır.

Familya: çiftlik köpeği, çoban köpeği
Diğer Adları: Belçika Kurdu, Malinois, Chian de Berger Belge
Rengi: Çoğunlukla maun kahverengisi;siyah kafa üstü tüyler, çehre ve kulaklar
Çıkış Yeri: Belçika
Çıkış Tarihi: 1800’ler
Orjinal İşlevi: çiftlik köpeği
Günümüzdeki İşlevi: Güvenlik, polis, yasadışı malları bulma, çoban köpeği yarışmaları, koruma
Ortalama Ömür: 10-12 yıl
Kilo Erkek/Kilo Dişi: 27-29/27-29 kg
Boy Erkek/Boy Dişi: 61-66/56-61 cm
 
 
Temel Özellikleri
Kırsal hayaya en iyi uyum sağlayan Belçika çoban köpeklerindendir. Sahibine bağlı, kolay eğitilebilir, enerjik, oyuncu ve zekidir.

 

 

Neler Yapar?
Belçika Malinois sağlam bir köpektir, kötü hava şartlarına dirençlidir. Her türlü işe uyum sağlar. Her şeyden önce mükemmel bir çoban köpeğidir. Açık alanlarda iyi bir bekçi köpeği olarak da kendini kanıtlamıştır. Bu alanda belki Alman çoban Köpeği’nden bile daha enerjiktir.

Belçika Malinois, bekçi köpeği olarak kullanılmak istenirse, içgüdüsel saldırganlığının denetim altında tutulabilmesi için dikkatle eğitilmelidir.

Kuzenleri, Belçika çoban Köpeği ve Belçika Tervuren gibi Belçika Malinois de uzun yürüyüşelere ve bedenini koruyabilmesi için dikkatli bir beslenme rejimine ihtiyaç duyar.

Kökeni
Belçika Malinois, Belçika Veterinerlik Fakültesi ve Huyghebaert Kardeşler tarafından 1891’de geliştirildi. Yetiştirilirken, Belçika’da bilinen tüm çoban köpeklerinden farklı olmasına dikkat edildi. Malines çoban köpeği olarak da bilinir.