ABD’nin NEW HAMPSHİRE eyaletinde geliştirilmiştir. Erken gelişme, iri kahverengi yumurta verme, erken tüylenme, sağlamlık ve yüksek yaşama gücü gibi özelliklerde yapılan sürekli seleksiyonlar sonucunda elde edilmiş YUMURTA-ET VERİM yönlü bir ırktır.

New Hampshire tavuk ırkı ABD nin New Hampshire eyaletinde Rhode Island Red lerin seleksiyonu yöntemi ile 1915 yılında geliştirilmiştir. Bu açık kırmızı renkli tavuk, daha sonra 1935 yılında APA tarafından ayrı bir tavuk ırkı olarak kabul edildi.

Rhode Island Red lere göre daha erken olgunlaşma daha büyük boyut ve daha sakin hayvanlar olup, yılda 60-65 gr ağırlığında 220-240 adet kahverengi benekli yumurtalar üretir.

Sadece yumurtacı bir ırk olmayıp ayrıca karkas et üretimi için kullanılmıştır. Hatta günümüzde broiler ile melezleme çalışmaları yapılarak Red Broiler üretiminde kullanılmaktadır.

Erken tüylenme ve uzun tüye sahip olmakla kışı sert geçen iklimlerde kullanılan iyi bir yumurtacıdır.

Rhode İsland Red ırkının kullanılırlığını arttırmak amacıyla yapılan çalışmalarda ABD’nin New Hampshire eyaletinde geliştirilmiştir. Rhode island Red ırkında erken gelişme, iri kahverengi yumurta verme, erken tüylenme, sağlamlık ve yüksek yaşama gücü gibi özelliklerde yapılan sürekli seleksiyonlar sonucunda elde edilmiş yumurta-et verim yönlü bir ırktır.

Standart bir ırk olarak kabul edilmesi 1935 yılına rastlar. Hibrit üretiminin yaygınlaşmasından önce ABD’de bu ırktan et yönlü bir hat elde edilmiş; erken gelişme ve canlı ağırlık yönünde seleksiyon uygulamaları bu hatta yumurta verimini azaltmıştır.

Broiler üretimi amacıyla New Hampshire tavukları et tipi horozlarla melezlenmiştir. Bir çok et hatlarının geliştirilmesinde kullanılmışlar ve halen de kullanılmaktadır.

Ülkemize 1952 yılında ABD’nin Oregon eyaletinden getirilmiş, bunu 1954 yılında getirilen civcivler izlemiş ve ilerki dönemlerde giriş devam etmiştir. Çevreye uyumlarının iyi oluşu nedeniyle ülkemizde çok tutulmuşlardır.

Paylaş