Dandarawi tavuğu – Dandarawi

Her kim bir parça vahşi hayvana bakma zorluğunu seviyorsa, bu tür belki de sizin için. Nadir tür sınıfına girer, günümüzde kısıtlı sayıda mevcutturlar ve standart dışı sınıflarda yarışırlar.

Dandarawi Birleşik Krallık ve Avrupa kanatlı hayvan sahnesine en son eklenen türdür. Nil’in Batı kıyısında Mısır kasabası Dendera dan gelir, bu türün bir özelliği yüz yıllar boyunca değişmeden bir alana izole olarak kalmasıdır. Dandarawi Mısır’ın yerel yumurtacı soyundan biridir. Bu tür çok dayanaklıdır, hastalıklara eğilimli değildir, ve çok sayıda küçük beyaz yumurta yumurtlayan iyi bir yumurtacıdır. Potansiyel yetiştiriciler, yetiştirdikleri türün karakterleri ve yumurtlama kabiliyetleri için baktıklarına konsantre olmalıdırlar.

 

Görünüş

Dandarawi alışılmadık kâse şeklinde bir ibiğe sahiptir ki buda ortak ataları Sicilyalı Buttercup’ı işaret eder. Ek olarak, kafasındaki küçük püskülle de gösteriş yapabilir.

Büyük kümes hayvanı olarak sınıflandırılmasına rağmen, Dandarawi küçük cins bir tavuktur, Bantam (minyatür) formu henüz mevcut değildir. Dişi civcivlerin kafasında siyah bölgeler olduğundan, yumurtadan çıktıklarında cinslerinin kolayca belirlenebildiği söylenir. Bu tür çok çabuk olgunlaşır ve genç yavru horozları daha 25 günlükken ötebildiği bilinir.

 

Mizaç ve Davranış

Dandarawi , güçlü kendi başına hayatta kalma içgüdüsü olan akıllı ve uyanık bir türdür. Fazlasıyla hareketli ve çok iyi uçabilirler. Korunmak için kuşların çevredeki ağaçları yarı zamanlı konaklamak için kullanmasını engelleyen bir çatıya ihtiyacınız olabilir. Dandarawi, tedbirli ve şüphecilikten ziyade zamanla ve ısrarla makul bir şekilde doğal olarak evcilleşirler.  Ancak, çocuklar dost bir evcil hayvan bekliyorlarsa bundan rahatsızlık duyabilirler. Acemi bir bakıcıya ilk sefer için daha uysal bir tür tavsiye edilir.

Tip Sınıf Köken Yumurta rengi Durum
Yumurtacı Yumuşak tüy hafif Mısır Açık Kahve Nadir
İbik tipi Tüy rengi Gurk Yıllık yumurta sayısı Irk standardı
Yüksek Kupa Gümüş duckwing (Horoz)

Gümüş wheaten (Tavuk)

Arada sırada 100-150