Lohmann Brown, özellikle yumurtlama verimliliği için yetiştirilmiş bir tavuk türüdür. Melez kökenlidir, Rhode Island ırkı ve White Rock ırkı soylarından seçici olarak yetiştirilmiştir. Yaklaşık 19 haftada yumurtlamaya başlarlar ve 72 haftalık bir yaşa kadar 320’ye kadar yumurta üretirler.

Yumurta tavukları besleyenler için öncelikli amaç az yem ile çok yumurta veren tavukları yetiştirmektir. Çünkü az yem az masraf demektir. Buna rağmen yüksek verimli yumurta varsa tadından yenmez.

Lohman tavuğu da az yem tüketip yüksek yumurta verimi olan bir tavuk ırkıdır. Bu yüzden de ülkemizde yumurtalık tavuk besleyenlerin tercih sebebi olmaktadır.

Lohman brown olarak da bilinen bu tavukların yıllık yumurta veririmi 220-250 civarında olmaktadır. Yumurta vermeye 20 hafta civarında başlayan lohman brown tavuk yumurtası kahverengi renktedir.

Uysal bir cins olması dolayısıyla bakımı zahmetsizdir. Ancak hastalıklara karşı önlem alınması gerekir. Doğru şartlarda yetiştirilip bakılması oldukça önemlidir.

Ağırlık olarak 2-2,5 kg kadar çıkabilen bu tavuklar et için beslenmeye pek uygun değildir. Zaten yumurta tavuk cinsleri arasında gösterilmektedir. İyi kümes şartları ve kaliteli yem ile uzun süre yüksek verimli yumurtalar verebilmektedir.