1850’lerin tavuk çılgınlığına yol açan dev Asyalı türlerden ikincisidir.

George P. Burnham’ın 1855’te yazdığı Tavuk Çılgınlığı Tarihi kitabından türün popüler olmaya başladığında tam olarak standartlaşmadığı anlaşılmaktadır. “Tüyleri benekli ve alacalı olabiliyor ya da olmayabiliyordu. Sonuçta doğrusu, gerçek Koşin türü her zaman belirlenebilir ve tanımlanabilirdi – tahmin ettiklerimi bilerek. Haklarında oldukça dikkatli çalıştım ve 5 yıl olmasına rağmen Çin Koşin kuşu gerçekten nedir henüz bilemedim!”

Çok şükür bu uysal tür birkaç yıl içinde rafine edilerek yüksek standarda kavuşturuldu. Günümüzde bulunan kuşlar üretim ve şov için kullanılacaksa bu standartları karşılamalıdır.

Görünüm ve Mizaç

Koşin büyük bir kuş olup 4 kg civarında olmalıdır. Kabarık tüyce zengin, oldukça düz ve geniş bir sırta sahiptir. Göğsü dolu ve alçak olmalıdır. Dişileri kadınsı bir görünüme sahip olarak tabir edilir. Siyah, bej, mavi, güderi, keklik ve beyaz renklerde standartlaşmıştır.

Çok tüylü ayakları olduğundan çamurdan uzak tutulmalıdır, aksi halde ıstırap çekerler.

Bu çok sevilen tür çok kibar ve iyi huyludur. Kusursuz huyu ve uysal tavrıyla Koşin çamura girmesine izin vermeyeceğini düşünürsek dikkatli deneyimsizler için idealdir.

Akılda Tutulması Gerekenler

Türde bazen bükük tüyle karışabildiği için kanat tüylerini kontrol edin. Bu tip kuşların üretiminden kaçının.

Tavuklar kuluçkaya yatmaya yatkındır ancak büyük cüsseleri nedeniyle yumurtalar üzerinde çok ağır oturabilirler, en iyisi bunu engellemektir.

Koşin üretirken üretkenliği arttırmak için genital alanı tüyden arındırmak gerekebilir. Bacak uyuzu ve mayt konusunda yakın ve dikkatli takip edin. Geniş kümesler, geniş geçiş delikleri ve alçak tünekler tür için şarttır.

Tip Sınıf Köken Yumurta rengi Durum
EtlikYumurtacı Yumuşak tüy hafif Asya Açık kahve

Sarı

Yaygın
İbik tipi Tüy rengi Gurk Yıllık yumurta sayısı Irk standardı
Balta SiyahMavi

Buff

Partridge

Beyaz ve diğerleri

Evet 100-150 PCGBAPA

Avrupa

Ağırlık
Dev
Horoz 4,55-5,90 kg
Tavuk 4,10-5,00 kg
Cüce
Horoz – gr
Tavuk – gr

En büyük türlerden biri olmasına rağmen en uysal tavuk türü olan koşin, etinin yanı sıra evcil hayvan olarak da besleniyor.

ANAVATANI: Çin.
TARİHÇE: İlk Koşinler budist rahipler tarafından tarafından kardeşlerine ve gezginlere yiyecek olsun diye üretilmişlerdir.İlk koşinler 23 Aralık 1843 ‘te Kraliçe Viktorya’ya hediye edilmişlerdir.Bu büyük ırk Çin’in Şangay ve Koşin eyaletlerinde üretildiği için Avrupalılar bu iki isim içinden Koşin’i seçtiler.
ALT TÜRLER:
-Beyaz Koşin
-Siyah Koşin
-Sarı Koşin
Cüce Koşin

ÖZELLİKLER:Erkek 5 kg , dişi 3.85 kg civarındadır. Esas olarak et ırkıdır.Heybetli görünüşü ve paçalı ayakları onları süs hayvanı yapmıştır.
KAFES ORTAMI:Tel tabanlı 2m2 kafes yada 6m2 toprak tabanlı kafes.
BESLENME: Civciv ve yarka iken etlik piliç yemi daha sonra yumurta yemi ve taneli yemler (darı,buğday.yulaf gibi).Yeşillik unutulmamalı ve banyo için kum kabı konulmalıdır.
ÜREME YAŞI: 6 ay.
ÜREME ZAMANI: Uygun ısı ve ışıkta tüm yıl boyu.
YILLIK YUMURTA SAYISI: 80-120 adet.
KULUÇKA SÜRESİ: 21 gün.