Cream Legbar

Legbar cinsi civcivleri çıktıkları ilk gün cinsiyeti anlaşılabilen İngiliz menşeli bir tavuk türüdür. Yirminci yüzyılın başlarında Cambridge Üniversitesi Genetik enstitüsün de Reginald Crundall Punnett ve Michael Pease tarafından geliştirilmiştir. Barred Rock’lar ile Kahverengi Ligorinlerin çaprazlanması ile oluşturulmuştur.

Buradaki amaç çubuklu genini Ligorinlere geçirmekti. Cream legbarlarda bir miktar Araucana kanı da bulunmaktadır, bu yumurtladığı mavi veya zeytin yeşili yumurtalar ve tacı ile anlaşılmaktadır.

Cambar’dan sonra Cambridge Üniversitesi Genetik enstitüsün de Reginald Crundall Punnett ve Michael Pease tarafından geliştirilmiş ikinci otoseks türdür.

Legbarlarda üç renk varyetesi bulunur, Altın (Gold), Gümüş (Silver) ve Krem (Cream). Krem Legbarlarda tepelerinde taç bulunur ve mavi, zeytin yeşili veya yeşil yumurtlarlar. Büyük Britanya kümes kulübü tarafından nadir türler arasında alınmıştır.

Erkek Legbar civcivleri yumurtadan çıktıkları ilk anda başlarındaki noktadan ve sırt tüylerindeki çizginin dağınıklığından anlaşılırlar. Dişi civcivlerde sırt şeridi belirgin ve düzgündür.

Atalarında Ligorin kanı olmasından dolayı yılda 200 veya daha fazla yumurta yaparlar.

Tip Sınıf Köken Yumurta rengi Durum
Yumurtacı Yumuşak tüy hafif Birleşik Krallık Mavi Oldukça yaygın
İbik tipi Tüy rengi Gurk Yıllık yumurta sayısı Irk standardı
Balta Crele Evet 150-200 PCGB​
Ağırlık
Dev
Horoz 2,70-3,40 kg
Tavuk 2,00-2,70 kg
Cüce
Horoz 850 gr
Tavuk 620 gr