Pado ( Fizan ) – Polonya tavuğu

Polonya tavuğu (FİZAN) Avrupa’ya ait bir tavuk cinsidir. Özellikle kafa ibiği ve tüyleri ile tanınır. Cinsin bilinen en eski üyeleri Hollanda’dan gelir ancak tam menşei bilinmemektedir. Bu tavukların kafa ibikleri tüm başlarını kaplayacak kadar büyüktür. Bu ibik tavuğun görüşünü kısıtlar ve ona asabi bir karakter kazandırır. Buna rağmen, Polonya tavuğu (FİZAN) terbiye edildiğinde oldukça uysal ve ürkek bir cinstir.

Bu tavuklar öncelikle şov amaçlı üretilirler. Geçmişte ise yumurta verimlilikleri için kullanılmışlardır. Bu cins kuluçkaya pek sık yatmaz ve beyaz yumurtası ile bilinir. Polonya tavuğunun (FİZAN)sakallı, sakalsız ve kıvırcık türleri vardır.

Fizan Tavuğunun Tarihçesi

Polonya tavuğunun (FİZAN) atalarının Avrupa’ya eski çağlarda Moğollar tarafından Polonya’ya getirilmiş olabileceği düşünülmektedir. Bir başka varsayım ise bu cinsin 1500’lü yıllarda İspanya ya da İtalya’dan gelmiş olabileceği yönündedir. Polonya tavuğu (FİZAN)Hollanda’da standardize edilmiş ve 16. Yüzyılda safkan bir cins olarak tanınmıştır. 1400’lü yıllarda, sonrasında 16. ve 18. Yüzyıllarda özellikle İtalyan ve Hollandalı ressamların tablolarında Polonya tavuğuna (FİZAN)rastlanmaktadır. Fransa’da bu cins mükemmel bir yumurtlayıcı olarak tanınmaktaydı. Polonya tavuğunun (FİZAN) Amerika’da tanınması ise 1830 – 1840 yılları arasında olmuştur. Amerikan çiftçileri ve tavuk yetiştiricileri bu cinse oldukça ilgi göstermiştir. 1874’te Amerika’da resmen tanınan Polonya tavuğunun (FİZAN)çeşitli türleri de 1883, 1938 ve 1963’te resmen kabul edilmiştir.

Polonya tavuğunun (FİZAN)orijini ile ilgili pek çok tartışma vardır. Bazıları bu cinsin kökeninin Polonya’ya dayandığını iddia etmektedir. Lehçe’de Polonya tavuğuna “Czubatka Staropolska” adı verilmektedir. Polonya folklorundaki Czubatka adlı horoz şeklindeki taşralı centilmen figürü modern Polonya tavuğuna (FİZAN)çok benzemektedir. Bu figüre Polonya kültüründe pek çok yerde rastlanmaktadır.

Etimoloji

Cinsin adının kaynağı belirsizdir. Polonya tavuğunun (FİZAN) Polonya ile ilgisi bilinmemektedir. İsmin Hollanda dilinde kafa anlamına gelen “pol” sözcüğünden türediği ve bu cinse dikkat çekici kafa yapısından dolayı verildiği de varsayımlar arasındadır.

Fizan Tavuğunun Özellikleri

Polonya tavuğunun (FİZAN) ufak, V şeklinde bir ibiği vardır. Kulak memeleri ve gerdan ibiği ufaktır ve tepe ibiği ve sakallar arasında tamamen gizlenmiş olabilir. Kulak memeleri beyazdır, ibik ve gerdan ibiği parlak kırmızıdır.

ANAVATANI: Hollanda.
TARİHÇE: İlk Padolar 1475 ‘te kuzey Hollanda’da Kennerland’ ta yetiştirildiler.Sakallı veya sakalsız tipleri vardır.Amerikan standartları tarafından 1784 ‘ te ayrı bir cins olarak kabul edilmiştir.
ALT TÜRLER:
-Beyaz tepeli siyah Pado
-Altın Pado
-Gümüş Pado
-Beyaz Pado
-Sarı Pado
-Siyah Beyaz Kırçıllı Pado
-Gri Pado
ÖZELLİKLER:Erkek 2.7 kg , dişi 2.3 kg civarındadır. İyi yumurtlayan bir ırktır.Gözlerini kapatan tepe tüyleri çok değişik bir hava verir.
KAFES ORTAMI:Tel tabanlı 2m2 kafes yada 6m2 toprak tabanlı kafes.
BESLENME: Civciv ve yarka iken etlik piliç yemi daha sonra yumurta yemi ve taneli yemler (darı,buğday.yulaf gibi).Yeşillik unutulmamalı ve banyo için kum kabı konulmalıdır.
ÜREME YAŞI: 6 ay.
ÜREME ZAMANI: Uygun ısı ve ışıkta tüm yıl boyu.
YILLIK YUMURTA SAYISI: 120-180 adet.           KULUÇKA SÜRESİ: 20-21 gün.