Barneveld Tavuğu – Barnevelder

Bu yararlı tür Hollanda’nın Barneveld bölgesinde geliştirilmiştir. Yaklaşık 1921 yılında Birleşik Krallığa ithal edilmiş ve kışları iyi yumurtlaması ve kahverengi yumurta üretimiyle anında ilgi uyandırmıştır.

Oldukça sağlam olan bir tür olarak Barnevelder deneyimsiz bakıcılar için sorun teşkil etmemelidir. Çekici tüy deseni ve iyi faydalı özellikleriyle mükemmel bir seçim olacaktır.

Görünüm ve Mizaç

Aslen Brahma, Cochin ve Langshan gibi türler oluşumunda kullanılmıştır ancak tüm bu tüylü bacakları olan atalara rağmen Barnevelder sarı, temiz bacaklara sahiptir.

En popüler Barnevelder, çift desenli, fındık kahverengisi üzerine iki parlak yeşilimsi siyah tüylü desenlidir. Mavi desenli bir versiyonu da geliştirilmiş ve siyah, gümüş ve keklik rengi de standartlaştırılmış ancak bu renkler az rastlanırdır.

Barnevelder dengeli, güvenilir bir türdür. Erkekler genelde iyi huyludur ancak tüm türlerde olabileceği gibi özellikle üreme sezonunda istisnalar bulunabilir. Fazlalık erkekler iyi sofra kuşudur.

Yumurtalar

Barnavelderler iyi boyda kahverengi yumurta yumurtlar. Soluk renk yumurtlayan soylar bulunabilir, Barnevelder’in anahtar faktörlerinden birisi kahverengi yumurta olduğundan mümkünse bunlardan uzak durulmalıdır. Açık renk yumurtlayan kuşlardan üretimi engelleyin.

Minyatür formu hem yararlı hem de şov kuşu olarak gayet iyi oluşturulmuş, yine ancak bazı soylar diğerlerinden iyi olmakla beraber yumurta rengi büyük kuşta olandan daha açıktır.

Tip Sınıf Köken Yumurta rengi Durum
Yumurtacı Yumuşak tüy ağır Hollanda Kızıl kahve Yaygın
İbik tipi Tüy rengi Gurk Yıllık yumurta sayısı Irk standardı
Balta SiyahDouble Laced

Partridge

Beyaz

Arada sırada 150-200 PCGBAvrupa
Ağırlık
Dev
Horoz 3,20-3,60 kg
Tavuk 2,70-3,20 kg
Cüce
Horoz 910 gr mak.
Tavuk 720 gr mak.