Araucan Tavuğu

Güney Amerikalı bu tavukların olayı komik kulak/yanak tüyleri ve mavi (!) renk yumurtlayabilmesi.

Mavi yumurta yumurtlayan,  sağrısız(arka kuyrukları eksik) Colloncas isimli Güney Amerika tavuğu ve kulak püsküllü Quetros neredeyse kesinlikle bugün Araucana olarak bilinen türün atalarıdır. Şili orijinli olan Araucana ismini Araucana Kızılderililerinden almaktadır. 1914’te profesör Salvador CASTELLO batı dünyasının ilgisini Araucanlara çekmiştir. Mavi yumurta geninin vahşi bir tavuk cinsi olan ve zaman zaman evcil cinslerle melezleştiği belirtilen Chachalaca’dan geliyor olabileceğini ileri sürmüştür.

Görünüm ve Mizaç

Araucana birkaç şekilde görülebilmektedir. ABD’de kulağının arkasındaki havalı şişkinlikten fırlayan kulak püsküllü, sağrısız versiyonu gerçek tür olarak kabul edilir.

Malesef bu kulak püskülü geni birçok civcivin yumurtadan çıkamadan ölmesine yol açacak faktörler taşımaktadır. Yumurtadan çıkanların bir kısmı da orantısız kulak püskülüne sahip olacaktır. Sağrısızlık üretkenlik ve yönetim sıkıntılarına yol açması sağrısız şekilli olanların üretimini fazlasıyla zorlaştırmaktadır. Bu nedenle kümesçilik meraklıları istenilen mavi yumurtalardan üreten ve üretimi daha kolay olan yeni versiyonlarını geliştirmiştir. İngilizler kuyruklu bir Araucana versiyonu geliştirmiş ve bu şekildekiler 1969’da standartlaşmıştır. Amerikada Ameraucana olarak bilinen kuyruklu bir versiyon 1984’te standart tür olarak kabul edilmiştir.

Ameraucana ve İngiliz Araucana çok benzer görünür, en belirgin fark İngiliz versiyonunun tepeliğinin olmasıdır. Daha çok türetilmiş olan her iki türde kulak püskülü yerine  yüzünü çevreleyen sakal bulunmakta ve üreme ya da yumurtadan çıkmada bilinen problemleri bulunmamaktadır. Araucana her zaman bezelye ibiklidir. Farklı renklerde bulunmaktadır ve kendiliğinden mavili olanı Lavender olarak isimlendirilmekte ve en popüler olanıdır.

Akılda bulundurulması gerekenler

Kuyruklu ve Ameraucana versiyonları deneyimsiz bakıcılar için sorun olmamalıdır, yalnızca tepelik ve sakalda uyuz böceği kontrolü yapın. Deneyimsizler yeterli kümes bakım tecrübesi kazanmadan sağrısız kulak püsküllülerden kaçınmalıdır.

 

Tip Sınıf Köken Yumurta rengi Durum
Yumurtacı Yumuşak tüy hafif Güney Amerika MaviHaki

Solgun Pembe

Yaygın
İbik tipi Tüy rengi Gurk Yıllık yumurta sayısı Irk standardı
Bezelye Siyah kızılLavanta ve diğerleri Ara sıra 150-200 PCGBAPA

Avrupa

Ağırlık
Dev
Horoz 2,70-3,20 kg
Tavuk 2,25-2,70 kg
Cüce
Horoz 740-850 gr
Tavuk 680-790 gr