Fleche tavuğu (La Fleche)

Fransız tavuk türünün horozu şeytan boynuzuna benzer ibiği ile tanınıyor. Bu türün eti çok lezzetli bulunduğu için sayıları oldukça azalmış durumda.

La Flèche atalarında siyah Spanish ve Crèvecœur olduğu söylenen Fransız orijinli büyüleyici bir türdür. 19.yy da La Sarthe civarında geliştirilmiştir ancak 16.yy zamanlarında benzer kuşlara dair raporlar bulunmaktadır.

1873 te Harpers New Monthly Magazine ’de bir bahiste türün gururlu ve daha ziyade aristokrat duruşu olduğu, hızlı şişmanlayan ancak yavaş büyüyen doyumsuz seçici olmayan bir yiyici olduğu belirtilmektedir.

La Fleche siyah bacakları tabakta iç açıcı gözükmediğinden 19.yy İngiliz kümesçilik pazarında popüler olmamıştır. Ancak tür Paris pazarında çok iyi olarak bilinmektedir.

 

Görünüm ve Mizaç

Tepeli türlerde küçük boynuz (ya da ikili) ibik bulunsa da bu özellik en çok La Fleche’de öne çıkmıştır. Parlak siyah tüyleriyle birlikte bu türe neden şeytan türü dendiği anlaşılabilmektedir.

Fransa’da türde küçük bir tepelik bulunmakta ancak diğer ülkelerdeki La Fleche’lerde bunun varlığına rastlanmamıştır.

Artık başka renkleri bulunsa da siyah en yaygın renktir. Tür nadirdir ve iç üreme boyut problemine yol açmıştır, sonuç olarak tür orijinalden çok daha küçüktür. Kuşun görünümü herkesin zevkine hitap etmese de ziyaretçilerle üzerinde konuşmaya değerdir.

La Fleche makul miktarda büyük beyaz yumurta yumurtlar ancak haklarında kuluçkaya yatma ve iyi anne olma konusunda bilgi yoktur. Mizacı açıkgözlü olsa da düzenli tutulmaya iyi yanıt verir.

Akılda Bulundurulacaklar

En büyük sorun uygun sürü bulmaktır. Yoksa bu sıra dışı görünümlü tür az problem çıkarmalıdır, ancak uygun fırsat bulursa kuşlar ağaçta tüneyeceklerdir.

Tip Sınıf Köken Yumurta rengi Durum
Yumurtacı

Etlik

Yumuşak tüy ağır Fransa Beyaz Nadir
İbik tipi Tüy rengi Gurk Yıllık yumurta sayısı Irk standardı
V tipi Siyah Hayır 150-200 PCGB

APA

Avrupa

 

Ağırlık
Dev
Horoz 3,60-4,10 kg
Tavuk 2,70-3,20 kg
Cüce
Horoz 1020 gr
Tavuk 790 gr