Diğer Adları: Zosterops Palpebrosa
Ortalama Boy: 17 cm
Ortalama Ömür: 10 yıl
Cinsiyet: Bilimsel tespit gerekir, erkekler sadece üreme mevsiminde öter.
Üreme: Kuluçka 14 gün sürer, tüylenme 14 gün sonra olur.
Genç Kuşlar: Erişkinlere benzer.
Ayırt Edici Özellikleri: Gaga:Gaga dar ve sivridir, meyva ve —cıc—ekleri gagalayıp böcekleri yakalamasını sağlar. Göz Halkaları:Zosteroplarda göz etrafındaki beyaz alan karakteristliktir ve ‘beyaz gözlü’ olarak bilinmelerini sağlamıştır. Tüyler: Tüm zosteroplar yeşilimsi sarıdırlar. Farklı tüyleri ayırmak çok zordur.Ayaklar: Ayakalar naziktir. Dolayısıyla taze, yumuşak tünekler sağlayınız, ve acı veren tüm dalları yenileyin.
Temel Özellikleri
Küçük düz gagalardan zosterop, seksen beş türü ile Afrika ve Asya boyunca geniş bir alana dağılmıştır. Olgunlaşan meyvalara zarar verdiğinden, birçok yerde çiftçiler tarafından zararlı olarak kabul edilmiştir. Aynı zamanda problem yaratan böcekleri tükeetiklerinden yararı da olur.
Tüm düz gagalar arasında etkileyici ve arkadaş canlısı olduğundan çok popülerdir. Güvenle gruplar halinde ve diğer küçük kuşlarla hatta mumgagalarla birlikte barındırılabilir.

Beslenme ve Barınma
Mevsiminde çilek ile, bol miktarda dilimlenmiş meyveye düz gaga gıdası serpin. Konserve meyve de kullanabilirsiniz. Özellikle üreme zamanında küçük canlı gıdalara da ihtiyaç duyar ve hergün nektar suyu verilmelidir.

Zosteropun tüyleri iyi durumda olmadıkça sışarıda barındırmayı denemeyin, çok kolay üşütebilir. Ilık suyu her gün hafifçe serpin veya sığ bir banyo temin edin.

Üreme
Bir çift üremeye hazır göründüğünde, uygun malzemeyi temin edin. Erkek kuş, üreme şartlarında sıklıkla şakır. Fundalıkta yuvalamayı tercih eder. Bu nedenle ekili bir kuşhane bu türler için idealdir. Değişken iklimli bölgelerde, tam dayanaklı olmadaklarından sıcak kış ortamını temin etmek için hazırlıklı olmalısınız.

Çeşitler
Kikuyu zosterop (Zosterop Kikuyuensis) diğer zosteroplardan geniş göz halkaları ile ayrılır. Afrika kökenlidir.

Paylaş