Diğer Adları: Poephila Guttata
Ortalama Boy: 10 cm
Ortalama Ömür: 5 yıl
Cinsiyet: —cög—u çeşidin dişisinde çizgilenme yoktur, gagaları daha mattır.
Üreme: Kuluçka süresi 13 gün sürer, tüylenme 18 gün sonra olur.
Genç Kuşlar: Gagalarının kahverengi işaretleri vardır, kuyrukları da ilk yuvayı terk ettiklerinde daha kısadır.
Ayırt Edici Özellikleri: Göğüs:Erkekte göğüs üzerinde zebramsı çizgiler vardır. Erkek Tüyleri:Erkeğin parlak kırmızı gagası ve turuncu yanak yamaları vardır. Dişi Tüyleri: Dişinin vücut rengi erkeğe göre daha mattır.
Temel Özellikleri
Yeni başlayanlar için ideal bir kuştur. Gerçi tecrübeli kuşbaz ve sergiciler de yoğun ilgi göstermektedirler. Bu kuşlar, çalışkan birer ebeveyn olduğundan üretilme ve yetişrilmesi kolaydır. Zebra ispinozlarının geniş bir renk yelpazeleri ve tepelikli formları da vardır; bu özellikleri onları tecrübeli kuşçular arasında popüler yapar. Sergilerde genellikle çiftler halinde sergilenir.

Beslenme ve Barınma
Özellikle üreme mevsiminde, tohumluk otlar ve kuş otu gibi yeşil gıdalar ve yumuşak gıdalarla zengileştirilmiş sade kanarya yemi ve akdarı karışımı verilmesi önerilir. Zebra ispinozları grup halinde 1.8m uzunluğundaki küçük bir dış kuşhanede barındırılabilirler. Eğer iklim değişken ise kış aylarında ısıtma ve ışıklandırma sağlanmalıdır. Bir çifti üreme kafesi içinde de tutabilirsiniz.

Üreme
İster sepet, ister kutu verin, bu kuşlar zamanı gelince yuvalarlar. Bir seferde 5 ya da daha fazla yavru yaparlar. Bu genç kuşlarının kendileri de 9. aydan sonra üremeye başlarlar. Dişi kuş kuluçkaya yattığında yuvadan uzak durun ve sadece iyi parçalnmış yeşil gıda verin. Aksi takdirde yumurtalar kaybedilebilir.

Mutasyonlar
Zebra ispinozunun açık kahve, kestane kanatlı beyaz, gümüş ve krem rengi mutasayonları vardır. Kolayca üretilir ve çoğu yaygındır.

Paylaş