Diğer Adları: Trichoglossus Haemotodus
Ortalama Boy: 20 cm
Ortalama Ömür: 25 yıl
Cinsiyet: Bilimsel tespit gerekir.
Üreme: Kuluçka 25 gün sürer, tüylenme 70 gün sonra olur.
Genç Kuşlar: Erişkinlere benzerler, fakat genellikle daha koyu gagaları ile tanımlanabilirler.
Ayırt Edici Özellikleri: Boyun:Boynun yanlarındaki yeşil tüy alanı bu türlerin karakteristiğidir. Vücut:Vücuttaki çizgili model nesillere göre de—gıs—ir. Karın: İncelikli renkli karın göğsün parlak rengi ile iyi tezat yapar. Kuyruk: Kuyruk uzundur ve tüyler sivridir. Bu loriketlerin karakteristiğidir.
Temel Özellikleri
Birçok değişik yeşil enseli loriket, renklerindeki hafif değişikliklerle farklılaşır. Diğer loriler ve loriketler gibi Asya’nın Avustralya kadar uzak adalarının sahillerinden köken alır.

Çiftler genellikle yuvalamaya heveslidir ve üretkendirler.

Beslenme ve Barınma
Bu kuşlara kuru nektar veya nektar solusyonu verilebilir. Aynı zamanda, dilimlenmiş elma ve üzüm gibi meyva, ayrıca biraz yeşil gıda ve ıslatılmış akdarı gibi tohumlar verilebilir. Sindirim sistemini en az seviyede rahatsız etmek için, beslenmelerini yumuşak biçimde ayarlamak gerekir.

İklimize edildiklerinde, bütün yıl dışarıda kalabilirler. Bu ve diğer nektarla beslenen papağanların dağınık beslenme ve sıvı dökme alışkanlıklarından dolayı, kolay bir şekilde temizleyebileceğinizi garanti edin. Mesela, eğer içeide barındıracaksanız, her gün banyo imkanını verin.

Üreme
Sağlam bir folluk verilmelidir, yavrular bağımsızca beslenmeye başlandığında ayrılmalıdır. Bazı çiftler yavrularının tüylerini yolabilir, fakat yavrular kendi başlarına bırakıldıklarında, tüyler kısa zamanda tekrar çıkarlar. Yavrular, ebeveynlerinin saldırılarına tekrar hedef olmazlar.

Çeşitler
Gouldie loriketi (Trichoglossus Goldiei) sadece 19 cm. uzunluğundadır, bu kuşlar küçük kuşhaneler için idealdir. Soğuk havalarda ısıtılmaya ihtiyaç duyabilir.

Paylaş