Diğer Adları: Amadina Fasciata
Ortalama Boy: 11.5 cm
Ortalama Ömür: 5 yıl
Cinsiyet: Erkekleri kırmızı, beyaz tüylüdür.
Üreme: Kuluçka 12 gün sürer, tüylenme 21 gün sonra olur.
Genç Kuşlar: Erişkinlere benzerler, genç erkeklerin erişkenlere göre daha mat kırmızı,beyaz tüyleri vardır.
Ayırt Edici Özellikleri: Boğaz:Adını erkeğin boynundaki kırmızı lekeden alır. Karın: Karındaki kestane rengi işaretler erkeklerin bir özelliğidir, gerçi bazı dişilerde de izi bulunabilir.
Temel Özellikleri
Doğuştan cesur olmak bu arkadaş canlısı Afrikalı ispinozu kuşhanelerin demirbaşlarından biri yapmıştır. Köylerin ve kasabaların yakınlarında, sıklıkla da binaların saçaklarında yuvalar. Bu türde ilgilenmek fazla sorunlu olmaz. Güvenilir bir ebebeyn olup, kolayca çifleşmeye baaşladığında sorun çıkmadan üreme sonuçlarını alabilirsiniz. Bu türün diğer üyesi kırmızı kafalı ispinoz (A. Erythocephala) kolayca çiftleştirilebilir., çünkü erkek kuşun kırmızı kafaları vardır. Avikültürdebu, kesik bynuzlu ispinoza göre daha azdır ve ihtiyaçalrı benzer olsa kesik boyunlu kadar daynıklı değildir.

Beslenme ve Barınma
Bu ispinoza akdarı, diğer küçük tahıl yemleri ve yeşil gıdaların verilmesini öneririz. Bazen yavrularına vermese de düzenli olarak canlı gıda ister. Korunaklı ve iyi ekili kuşhanelere serpilir. Saldırgan olabilir. Bu nedenle mumgaga gibi küçük kuşlarla arkadaşlık ettirmemek gerekir. Çulha ve Cennetkuşu gibi daha büyük kuşlarla arkadaşlık etmesi uygundur.

Üreme
Üreme mevsiminde çiftlerin kavga etmesi önlemek için ispinoz follukları ve önü açık kutuları temin edip kuşhanenin çeşitli yerlerine yerleştirin. Kendisi de yuva yapabilir. Dişiyi dikkatlice gözlemleyin, yumurtlamaya engel olunmasına oldukça hassastırlar.

Paylaş