Diğer Adları: Gracula Religosa
Ortalama Boy: 30 cm
Ortalama Ömür: 8 yıl
Cinsiyet: Bilimsel tespit gerekir.
Üreme: Kuluçka 14 gün sürer, tüylenme 20 gün sonra olur.
Genç Kuşlar: Erişkinlerden daha mattır, gerdanlari nispeten daha zor fark edilir.
Ayırt Edici Özellikleri: Gerdan:Etli derinin çıplak alanı belirli Minah nesillerinde daha belirgindir.Tüyler: Yüksek tepeler minnahının siyah tüyleri güneş ışığında çok yanardönerdir, ve mor ile yeşilin tonlarını gösteriri. Kanatlar: Uçma tüylerinde beyaz bir yaması vardır.
Temel Özellikleri
Kuş dünyasının en iyi taklitçilerinden biridir. Asya’da yaygındır. Yüksek tepeler minnahı, yüz yıllar boyunca çok popüler bir kuş olmuştur. Özgür olmadıkları zaman, üremeleri daima zordur. Çiftleştirme metodundaki yeni gelişmeler ile daha fazla üretici bu albenisi bol olan kuşlara yönelmişlerdir.Canlı ve atılgan yapısı, kuşhane çevrelerinde kolayca eğlenebilinmesini sağlar.

Beslenme ve Barınma
Minahlara dilimlenmiş meve ve düzgaga gıdası ile beraber minah topakları ve un kurdu gibi omugasızların verilmesi önerilir. Kafeslerde minahlar şişmanlamaya meyinlidir, dolayısıyla standart kutu gibi kafesten daha çok geniş bir kuş odası sağlamaya çalışın. Minahı kendisinden küçük kuşlarla barındırmayın onları yiyebilir. Dışarıda dayanıklı olsa da rutubetli, sisli havadan nefret eder. Düzenli banyo özellikle içeride tutulan minahlarda çok önemlidir. Tüneklerini yıkama veya değiştirmek gerekir yoksa enfeksiyon gelişebilir.

Üreme
Çiftlere folluk verin, ince dal ve yuva malzemeleri yumurtalara yer hazırlamak için kullanılır. Yavrular yumurtadan çıkttıında canlı gıda önemlidir. Yavrular yuvayı terk edinceye kadar dikkatle gözleyin. Ebevenler tekrar üremeye karar verbilir ve kendi türlerine karşı saldırganlaşabilir.

Paylaş