Diğer Adları: Lonchura Malacca, Kestane Renkli Munia
Ortalama Boy: 11.5 cm
Ortalama Ömür: 5 yıl
Cinsiyet: Bilimsel tespit gerekir, erkekler öter.
Üreme: Kuluçka 12 gün sürer, tüylenme 21 gün sonra olur.
Genç Kuşlar: Erişkinlere benzerler, fakat tüm renkleri daha mattır.
Ayırt Edici Özellikleri: Baş:Siyah baş bu kuşun siyah başlı Munia grubundan biri olarak ayrılmasını sağlar.
Temel Özellikleri
Üç renkli rahbibe, kestane renkli munia olarak da anılır. Genel görünüşte ipek gibi parlak ve kusursuzdur. Bu kuş vahşi kırlıklarda bulunan Asya ispinozudur. Sık bulunur ve bakımı kolaydır. Üretmeye niyetlenirseniz, en iyisi gruplar halinde tutumaya çalışmaktır. En az bir çift else edilirse üreme güdüleri uyarılmış olur.

Beslenme ve Barınma
Yabancı ispinoz yemi karışımı ve akdarı döküntüleri ve yeşil gıda beslenme için uygundur. Kuşhanelerde bulunan yeşil sinek gibi böcekleride yiyebilir. Yemleri toprak üzerinden alır ve yuvalama için bitki saplarını kullanır. İklime alıştırılan kuş dayanıklı olur. Değişken iklimli bölgelerde kışı atlatmak için ısıtılmış kuş odalarını tercih edin. Daha sakin olacağı için kafesten daha çok hareket edebileceği bir yerde muhafaza edilmelidir.

Üreme
Eğer kuşhanelere bambu ekilirse üç renkli rahibelerin çiftleşmeye teşvik edilebileceği söylenir. Bunun muhtemel sebebi vahşi hayatta bambu yığınlarına yuva yapmasıdır. Eğer ıslatılmış yem ve küçük canlı gıda verirseniz aynı şekilde çiftleşmeye teşvike etmiş olursunuz. Bu ölçü diğer munialarda da işler. Grup halinde tutulursa nispeten az çift ürer. Kuşhanede daha az kuş olursa bu problemin üstesinden gelinebilir.

Çeşitleri
Afrika Saksağan Manniki’nin (L. Fringilloides) siyah ve beyaz tüyleri kuşun genel adını verir.

Paylaş