Diğer Adları: Amazona Amazonica
Ortalama Boy: 33 cm
Ortalama Ömür: 40 yıl
Cinsiyet: Bilimsel tespit gerekir.
Üreme: Kuluçka 27 gün sürer, tüylenme 50 gün sonra olur.
Genç Kuşlar: İrisleri kahverengidir.
Ayırt Edici Özellikleri: Yüz:Yüzdeki işaretler bir kuştan diğerine de—gıs—ir. Kanatlar:Kanatlarındaki turuncu tüyler —cög—unlukla kanatlar açık olarak tutulduğunda belli olur. Bu ve daha açık renk gaga bu türlerde belirleyicidir. Ayaklar: Truncu kanatlı amazonun ayakları sıklıkla mavi alınlı amazonlara göre daha açık renktir.
Temel Özellikleri
Bir ölçüde mavi alınlı amazon papağanına benzeseler de, bu türler belirgin olarak küçüktür. Güney Amerika’nın kuzeyinden And Dağları’nın doğu taraflarına kadar dağılmışlardır.Turuncu kanatlı amazon papağanları popüler ev kuşlarıdır, genç kuşlar mükemmel bir arkadaş olarak yetiştirilebilir. Yakın zamanlarda bu türler, üreticiler arasında daha fazla ilgi uyandırmıştır, fakat boyutlarına rağmen bu papağanlar diğer amazonlara göre daha sessiz sayılmazlar.

Değişik renkler nadirdir, fakat bir lutino turuncu kanatlı amazon papağanı 1960’larda İngiltere Devon’da Paington Hayvanat Bahçesi’nde barındırılmıştır.

Beslneme ve Barınma
Papağan gıdası, meyve ve yeşil gısa verilebilir. Beslenme biçimine çeşitlilik katmak için papağan topakları da tatmaya teşvik edilebilir.

Bilemeleri, çiğnemeleri için tünek sağlanmalıdır, yoksa gagaları aşırı büyüyebilir. Amazon papağanları sağlam ve geniş bir kuşhanede ya da kafeste barındırılabilir.

Üreme
Üremekte olan bir çift için yaklaşık 3.5 metre büyüklüğünde bir kuşhane tatmin edici olabilir. Amazonlar, ürerken tahrip edici olabilirler, dolayısıyla ahşap işleri koruma altına alınmalıdır. Dişiler genellikle üç veya dört yumurtaya kuluçkaya yatarlar. Eğer yavrular, hep ebeveynler tarafından büyütülecekse beslenmelerine dikkat etmek gerekir.

Genç kuşlar için olgunlaşma süresi 2-3 yıldır.

Paylaş