Diğer Adları: Garrulax Leucolophus
Ortalama Boy: 30 cm
Ortalama Ömür: 10 yıl
Cinsiyet: Bilimsel tespit gerekir, dişiler daha küçük, daha gri tepelikleri ile ayırt edilebilir.
Üreme: Kuluçka 13 gün sürer, tüylenme 21 gün sonra olur.
Genç Kuşlar: Erişkinlerden daha mat tüylüdür.
Ayırt Edici Özellikleri: Tepelik:Tepelik hemen hemen daima dik durur. Göz Bandı: Hakim olarak siyah, fakat göz bantları bazılarında hafif kahverengimsi olabilir. Tüyler:Beyaz tepelikli alakargada kahverengi tüyler hakimdir.
Temel Özellikleri
Gülen ardıç grubundadır. Güzel karakteri ile etkileyici bir şarkıcıdır. Bu dağ ormanlarının kuşu, ekili kuşhanelerde barındırılırsa mutlu olur. Güney doğu Asya’dan Çin’in güneyine kadar çok geniş bir alanda bulunur.

Beslenme ve Barınma
Düzgaga gıdası, ıslatılmış minah topakları ile dilimlenmiş meyve, tohum ve omurgasız çeşitleri verilmelidir. Bakımı kolay ve iklime dayanaklıdır. Eğer gülen ardıç kuşlarını küçük bir grup halinde tutup, çiftler oluşturacaksanız, saldırganlık belirtilerini gözleyin. Üreme zamanında saldırganlaşır, güçsüz kuşları zarar görmeden ayırın.

Üreme
Çiftleri ister kromozomal, ister cerrahi olarak çiftleştirebilirsiniz. Yuvalamasını istiyorsanız, iyi ekili kuşhaneler hazırlayın. Kozalaklı ağaçlar onların çiftleşme yeri olarak uygundur. Kase şeklinde yuvalarını doğal yaşamda bu tür ağaçların dallarına yapar.

Üreme mevsiminde minimum düzeyde rahatsız edilmelidir, yoksa yuvalarını terk edebilir, hatta yavrularını yiyebilir. Bir yuvada dört yavru olabilir. Büyüme aşamasında yavrulara canlı gıda sağlanması önemlidir. Bu canlı gıdaları kuşhanenein zeminine dökün, böylece ebeveynleri avlamak için zorlamış olursunuz. Bu sıkılmasına ve yavrularına saldırmasına engel olur.

Paylaş