Diğer Adları: Agapornis Cana
Ortalama Boy: 13 cm
Ortalama Ömür: 8 yıl
Cinsiyet: Dişilerin yeşil başları vardır.
Üreme: Kuluçka 23 gün sürer, tüylenme 42 gün sonra olur.
Genç Kuşlar: Gagaları siyah dipli ve daha mattır.
Ayırt Edici Özellikleri: Baş: Gri baş kuşun erkek olduğunu gösterir.Erkek Tüyleri: Erkeklerin kanatları daima vücudun kalanından daha koyu bir yeşil tonudur. Dişi Tüyler:Erişkin dişilerde hakim renk yeşildir. Gagaları daha açık renk olan genç kuşlardan ayrırlır.Ayaklar: Ayaklar gridir, pençeleri keskin ve sivridir.
Temel Özellikleri
Bu küçük aşkkuşlarının cinsiyetleri gözlemlenmeyle ayrılabileceğinden, gerçek bir çift edinmedeki problem büyük ölçüde azalmıştır.

Başlangıçta asabi olabilirler, fakat uygun bir tenhalık sağlandığında kuşhaneye iyi bir biçimdeki yerleşirler. Dahası, ötüşleri yakın komşularının saldırmasına neden olmaz. Kendi bölgelerindeki ahşap işlerine de zarar vermezler.

Beslenme ve Barınma
Bu kuşlar, akdarı döküntüleri, sade kanarya yemi ve kabuklu pirinç gibi küçük hububatla beslenebilir. Aynı zamanda ayçiçeği, meyva ve yeşil gıda da yerler.

Bu kuşlar, hırıltı ve solunum güçlüğü yapan hava kesesi mikroplarına karşı hassastırlar. Neslin kıymetini biçerken bunu gözlemlemek gerekir, çünkü tedavisi zor olabilir.

Üreme
Bu kuşlar, daha çok yılın kış dönemlerini üremek için tercih ettiklerinden, kışları içeriye alınmalıdır.

İdeal olarak, folluklarının girişi etrafında geçici olarak odanın gerisinde duran mantar kabukları olmasını severler. Temel olarak, tüylerden yapılmış basit yuvalar inşa ederler. Kuluçkalarında dört yumurta olur, bu zamanlarda rahatsız etmeyiniz, aksi halde yumurtalara zarar verebilirler.

Bu kuşlar üremezlerken bile gün boyunca folluklarında tüneyerek vakit geçirebilirler, kaygılanılacak bir şey yoktur. Kuş odasında reosta düğmeli suni ışıklandırma ile yavrular kuluçkadan çıktıklarında, ebeveynleri onları beslemek için daha uzun bir süre elde ederler.

Paylaş