Konu: Ürgup ve Nevşehir’de hayvan hakları ve yasanın uygulanması konusunda ihmali olan Kaymakamlıklar,İl Çevre Müdürlüğü ve Belediyeler hk sorusturma istemi

Nevsehir Valiligi Yuksek Makamina
Nevsehir ve Urgup basta olmak uzere iliniz ilcelerinde 5199 Sayili Hayvanlari Koruma Kanunu uygulanmadigi gibi, ekteki yazilar ve gazete haberlerinden de gorulecegi gibi sahipsiz hayvanlar ZEHIRLENIP oldurulmektedir.
Daha onceki taleplerimize ragmen hala daha insani ve yasal kosullarda bakim merkezleri olusturulmamistir.

Bu baglamda:
1. Il Hayvanlari Koruma Kurulu acilen olagan ustu toplanip, Nevsehir ve ilcelerinde zehirlemelerin durdurulmasi ve bakimevlerinin yapimina baslanmasi icin karar alip acilen uygulanmasini saglmasani talep ediyoruz.
2. Simdiye kadar inatla yasayi uygulamayan ve “zehirleme” gibi insanlik disi yolu secen Nevsehir, Urgup ve Avanos Belediyeleri hakkinda sorusturma acilmasini talep ediyoruz.
3. Bu belediyelerin calismalarini denetlemeyen ve  “gorev ihmalden” rapor tutmayan, bunu bakanliga bildirmeyen “Nevsehir Il Cevre Mudurlugu” hakkinda sorusturma acilmasini talep ediyoruz.
4. Yasa geregi olan “Kaymakamlik Hayvan Haklari Denetim Elemanlarini” gorevlendirmeyen ve denetim yaptirmayan ilinizdeki Ilce Kaymakamliklari hakkinda sorusturma acilmasini talep ediyoruz.
Yukardaki gorevler yerine getirilmeyip, “zehirleme cinayetleri” islenmeye devam edilmesi halinde, tum ulusal ve uluslararasi “Turizm ve Tur Firmalari” ile temasa gecilecek ve protesto baslatilacaktir.
Muracaatimiza ve yapilacak isler ve alinacak tedbirlere iliskin somut cevaplar ve bilgi verilmesini 4982 ve 3071 sayili yasalar geregi emir ve musaadelerinize saygilarimizla arz ederiz.
Nesrin Citirik
HAYTAP Hayvan Haklari Federasyonu Baskan Yardimcisi

Dagitim: BIMER, TBMM Dilekce Komisyonu Baskanligi, TBMM Cevre Komisyonu Baskanligi, Cevre ve Orman Bakanligi, Icisleri Bakanligi Mahalli Idareler Genel Mudurlugu, Diyanet Isleri Baskanligi, Nevsehir Il Cevre Mudurlugu, Nevsehir Belediye Baskanligi, Nevsehir Ilceleri Belediye ve Kaymakamliklari, Basin Kuruluslari, Partilerin Il ve Ilce Teskilatlari.

 

 

 

 

 

EK 1… Urgupte kopek katliami bilgisi  4 Aralik 2010
EK 2… Urgup Belediyesine 18 Eylul 2009 yilinda yazilan katliamlara iliskin yazi ve belediyenin cevabi
EK 3… Nevsehirde iki yil icinde 10 000 kopek olduruldugu gazete haberi 26 Subat 2010

Gönderilen Adresler :

nevsehir@icisleri.gov.tr ; info@nevsehir.bel.tr ; info@urgup.bel.tr ; cevre@nevsehir-cevreorman.gov.tr ; nevsehir@cevreorman.gov.tr ;basin@nevsehir.gov.tr ; bilgi@haber50.com ; sulucakarahoyuk@gmail.com ; kizilirmakavanos@gmail.com ; asimcapaci@hotmail.com ,dilekkom@tbmm.gov.tr ; bimer@basbakanlik.gov.tr ; ozelkalem@cevreorman.gov.tr ; bilgiedinme@cevreorman.gov.tr ;mmennanogullari@milliparklar.gov.tr ; mahalli@mahalli-idareler.gov.tr ; mahalli.bilgiedinme@icisleri.gov.tr ; teftis@icisleri.gov.tr ;basin@icisleri.gov.tr ; bilgiedinme@tbmm.gov.tr ; basin@diyanet.gov.tr ; diyanet@diyanet.gov.tr

 

__________________________________________________

EK 1…Urgupte kopek katliami bilgisi  4 Aralik 2010
Sayın Berna Hanım,
İlgi tarihli internet başvurunuzda isnat edilen konu Belediyemizce yapılmamaktadır. Belediyemiz ve İlçe Tarım Müdürlüğü imkanları ile İlçe genelinde sahipli hayvanlar teşvik edilerek 310 adet kuduz aşılaması yapılmıştır. Yine Belediyemizce geçici barınak düzeni kurulması için yer temini çalışması devam etmektedir.
Bilgilerinize rica olunur.
Fahri YILDIZ
ÜRGÜP BELEDİYE BAŞKANI
Gönderilen dilekçeye yanıt

_____________________________________________________________

TARIH  : 07.09.2009
KONU   : Yasaya aykiri olarak sahipsiz hayvanlari toplayan Urgup Belediyesi hk.sorusturma istemi.

T.C. NEVSEHIR VALILIGI

IL CEVRE VE ORMAN MUDURLUGU MAKAMINA

Nevsehir Ili Urgup Ilcesi Belediyesi tarafindan geceleri  sahipsiz sokak hayvanlarinin tufekle vurularak itilafinin yapildigi haberini almıs bulunmaktayiz. Gorgu sahitlerinden alinan bilgiye gore, yasaya aykiri olarak sahipsiz sokak hayvanlari ekibin basinda veteriner hekim olmadan uyusturucu tufekle ile oldurulmektedir. Hata kopeklerden bir tanesinin uyusturulup olduruldukten sonra cope atildigi haberi Urgup zabita gorevlileri tarafindan dogrulanmistir.

Bu baglamda; acilen Urgup Belediyesi tarafindan asagidaki sorularimin cevaplandirilmasinin saglanmasini talep etmekteyim.

1-Sahipsiz sokak hayvanlari hangi gerekce ile toplatilmaktadir.
2-Toplatilma emri hangi kurum tarafindan verilmistir
3-Kopekler hangi yontemle toplanmaktadir
4-Sayet uyusturucu tufekle yakalama yapiliyorsa ekiplerin basinda basinda “hangi veteriner hekimler” gorevlendirilmistir, isimlerinin ve calisma saatlerinin tarafimiza bildirilmesini talep ediyoruz.
5- Toplama ekiplerinin kullandigi arabalarin plaklarinin ve toplama isleminin hangi saatler arasinda yapildiginin tarafimiza bildirilmesini talep ediyoruz.
6- Mesai saatleri disinda yapilan toplama islemi varsa, hangi saatler arasinda “hangi ekibin ve hangi veteriner hekimin” gorevlendirildigini ve “hangi plakali araba” ile toplamaya ciktiklarinin tarafimiza bildirilmesini talep ediyoruz.

Donemsel egitimden gecmeyen ekiplerin toplama yapmasi ve “ekibin basinda veteriner hekim olmadan uyusturucu tufekle toplamanin” yapilmasinin suc teskil ettigi yasalarda acikca belirtilmistir. 

Sorumluluk ve yetki sahibi makaminizdan gerekli arastirmanin yapilip acilen tarafima bilgi verilmesini, 5199 sayili Hayvanları Koruma Kanununa aykiri durumlarin tespit edilmesini, yasa uygulamada ihmal var ise gorev ihmalden  Urgup Belediyesi ve diger sorumlular hakkinda 4483 sayili yasa geregi sorusturma acilmasi ve cezalandirilmasi hususunu talep ediyoruz.  Konunun takipcisi oldugumuzu belirtir, yukarida yazdigimiz tarih ve sayili dilekcemize, 4982 sayili Bilgi Edinme ve 3071 sayili Dilekce Hakki Kanunu  geregi kanuni suresi icinde cevap ve bilgi verilmesini arz ederiz.

Berna Özüdoğru
HAYTAP ÜMRANİYE TEMSİLCİSİ
TC NO:…..
Dagitim:  BIMER, TBMM Cevre Komisyonu Baskanligi, Icisleri Bakanligi Mahalli Idareler Genel Mudurlugu, Cevre ve Orman Bakanligi Doga Koruma Milli Parklar Genel Mudurlugu,Nevsehir Valiliği,Nevsehir İl Cevre Mudurlugu, Nevsehir Belediyesi,Urgup Kaymakamligı,Urgup Belediyesi, Haytap Hayvan Haklari Federasyonu Başkanligi, DYBD Hayvan Koruma Grubu, Ulusal ve Yerel Basin Kuruluşlari
Ek..5199 sayili yasanin Uygulama Yonetmeliginin ilgili maddeleri ________________________________________________________

EK 3…Nevsehirde iki yil icinde 10 000 kopek olduruldugu bilgisi

Ben Nevsehir’de Yeni Gun gazetesi imtiyaz sahibi Asım Çapacı
Gectigimiz haftalarda yayinladigimiz  bir haberi sizinle paylasmak istiyorum. Bu haberin linkini bir çok hayvan koruma derneklerine attım.  ancak ilgilenen olmadı. umarım sizin ilginizi çeker. Bir iddiaya göre Nevsehir’de son iki yıl içerisinde katledilen 10 bin köpek ile ilgili yaptığımız haberlerin lingi aşağıdadır.
iyi çalışmalar

http://www.nevsehir.cc/haber_detay.asp?haberID=1333

ÖLDÜR EMRİNİ  BAŞKAN ADINA BAŞKAN YARDIMCISI VERDİ.

Köpek Katliamını anlatan Ugur Dağdibi Belediyenin 50 AC 559 Plakalı aracı bize tahsis edildi. Sırf köpekleri topladığımız ve öldürdüğümüz bilinmesin görünmesin diye aracın üzerine çadır bile çekildi. Dedi.

Nevşehir Belediyesi’nin köpekleri katlettiğine dair gazetemizde çıkan iddialar kamuoyunda büyük yankı bulurken, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’in iddiaların yalan olduğuna dair açıklamaları karşısında Nevşehir Belediyesi tarafından değişik işletmeler bünyesinde çalıştırıldığını ve bizzat köpeklerin öldürülmesi işinin kendisine yaptırıldığını iddia eden Uğur Dağdibi  “Başı boş köpekleri gece gündüz topluyorduk. Şehir içerisinde köpekleri ilaçlayarak, şehir dışında ise tüfekle vurarak öldürüyorduk. İlaçların içerisinde saf narkoz vardı. Ve vurduğumuz köpeğin kaslarını felç ediyor ve ciğerini parçalıyordu. O köpekte zaten üç dakika içerisinde ölüyordu.” Diye bir çok şok edici açıklamalarda bulundu.

 

“Öldürdüğüm köpekler rüyalarıma giriyor”

Nevşehir Belediyesi tarafından sokak köpeklerinin öldürülmesi için kendisini işe aldığını ve binlerce köpeği öldürdüğünü iddia eden Uğur Dağdibi, artık öldürdüğü köpeklerin rüyalarına girip kendisine uyku bile uyutmadığını da iddia ediyor.

“Öldür talimatını Başkan Adına

Başkan Yardımcısı Atilla Seçen verdi”

Nevşehir Belediyesinde “Başı boş köpekleri öldürmek için” görevlendirildiğini iddia eden sözleşmeli işçi Uğur Dağdibi’nin açıklamaları kanınızı donduracak. Nevşehir Belediyesi hakkında korkunç itham ve iddialara yer veren Uğur Dağdibi, Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Seçen tarafından görevlendirildiğini, günlük öldürdüğü köpek sayısını da bizzat kendisine ya da Zabıta amirlerine yazılı rapor ettiğini bile söyledi.

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’in gazetemizde yayınlanan haberleri ihbar kabuledip, söz konusu habere ilişkin kişiyi adli mercilere sevk edeceklerini belirtmesinin ardından Uğur Dağdibi isimli işçinin açıklamaları eğer doğru ise Nevşehir Belediyesi hayvan hakları koruyucularının da hücumuna uğrayabilir.

İşte O Korkunç İddalar

“BENİ BU İŞ İÇİN İŞE ALDILAR”

Belediye çalışanı Uğur Dağdibi kendisinin sırf köpek öldürmek için işe alındığını söylüyor. Dağdibi, “İşsizdim. Boşta geziyordum. 2 yıl önce iş arıyordum ve bana belediyeye iş başvurusunda yapmam gerektiğini söyleyenler oldu. Bende öyle yaptım. Ama beni köpek öldürmem için işe aldılar. Bende mecbur kaldığım için 2 yıl süresince bu işi yaptım” dedi.

“ÖZEL ARACIMIZ BİLE VARDI”

İşe başladığında kendisine ve belediye de köpek barınma merkezinde görevli bir başka çalışan ile birlikte özel bir aracın kendilerine bu iş tahsis edildiğini söyleyen Dağdibi, “Belediyenin 50 AC 559 Plakalı aracı bize tahsis edildi. Sırf köpekleri topladığımız ve öldürdüğümüz bilinmesin, görünmesin diye aracın üzerine çadır bile çekildi. Ben özellikle topladığımız yavru köpekleri öldürmek istemiyordum ama emir gelince mecburen onları da öldürmek zorunda kalıyordum.” Diye konuştu.

“EMRİ SEÇEN VE ZABITA AMİRLERİNDEN ALIYORDUM”

Kendisine başı boş köpeklerin toplanması ve öldürülmesi emrinin Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Seçen ve Zabıta amirlerinin verdiğine dikkat çeken Uğur Dağdibi, “Bana Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Seçen bu başkanın emri diyordu. Ben emirleri de hem kendisinden hem de zabıta amirlerinden alıyordum. Hatta günde 25 kadar köpek öldürüyordum ve günlük olarak kendisine rapor da veriyordum” şeklinde konuştu.

“VİCDAN AZABINDAN İŞTEN AYRILDIM”

2 Yıl süreyle Nevşehir’de 10 bine yakın köpeği öldürdüğünü belirten Dağdibi, bu sürenin ardından artık öldürdüğü köpeklerin rüyalarına girip kendisine uyku bile uyutmadığını belirtirken, Vicdan azabından işten ayrılmak zorunda kaldığını ve ayrılırken 5-6 aylık maaşını bile almadığını söyledi.

http://www.nevsehir.cc/haber_detay.asp?haberID=1333
http://www.nevsehir.cc/haber_detay.asp?haberID=1275
http://www.nevsehir.cc/haber_detay.asp?haberID=127

 

Paylaş