Diğer Adları: Ara Ararauna
Ortalama Boy: 82.5 cm
Ortalama Ömür: 50 yıl
Cinsiyet: Bilimsel tespit gerekir, dişilerin daha dar başları olabilir.
Üreme: Kuluçka 28 gün sürer, tüylenme 90 gün sonra olur.
Genç Kuşlar: Erişkinlere benzerler fakat irisleri açık renk yerine koyu renktir.
Ayırt Edici Özellikleri: Baş: Mavi ve altın araların başlarında daima yeşl tüyler vardır. Gaga: Gaga yıpranma belirtileri gösterebilir, faka bu kaygıya yol açmamalıdır. Pullanma işaretleri genellikle yeni doku eski dokunun yerini aldığında kaybolur. Maske: Genellikle gözlerin altında üç sıra koyu tüy vardır. Kuşun heycanlandığı veya sıkılması, buradaki beyaz derinin kırmızılaşmasından belli olur.
Temel Özellikleri
İri yapılarına rağmen, papağan famülyasının bu fevkalade üyesi, eğer onlara genç yavrular verirseniz çok uysallaşabilir.

Orta Amerika’nın güneyinden Bolivya ve Uruguay’a kadar yayılmışlardır. Kökenlerine bağlı olarak boyutlarında doğal bir çeşitlilik vardır. Geniş bir oda oluşturacak büyüklükte, amacına uygun bir uçma kafesi temin edilirse, bun capcanlı araları evde barındırmak zor olmayabilir.

Beslenme ve Barınma
Kaliteli tohum karışımı, büyük fıstıklar, papağan topakları, meyve ve yeşil gıda verilebilir. Aralar, beslenme konusunda diğer birçok papağan türü gibi tutucu değildirler. Özellikle elde yetiştirilmiş yavrular, geniş çeşitlilikte gıdaları deneyebilirler.

İçeride rahat olabilmeleri için, geniş ve amacına uygun bir uçma kafesinde barındırmak gerekir. Bir ev arası gürültücü olabilir, tabi ki evde sıkılmaması veya tüy koparma gibi kötü alışkanlıklar edinmemesi için fazlaca dikkate ihtiyacı olacaktır.

Kuvvetli gagaları ile, evdeki mobilyalara zarar vermelerini önlemek için araları kontrol etmeniz gerekebilir.

Paylaş