Diğer Adları: Chalcopsitta Duivenbodei
Ortalama Boy: 32 cm
Ortalama Ömür: 20 yıl
Cinsiyet: Bilimsel tespit gerekir.
Üreme: Kuluçka 24 gün sürer, tüylenme 80 gün sonra olur.
Genç Kuşlar: Tüyleri erişkinlerden daha mattır, beyaz deri gözü çevreler.
Ayırt Edici Özellikleri: Yüz: Yüzün rengi de—gıs—kendir Boyun: Kuş tarafından kur yaparken yada saldırganlık gösterirken bik gibi hafifçe kaldırılabilen boyundaki tüyler uca doğru gittikçe incelerek sivrilir. Kuyruk: Sarı kuyruk işaretleri belirgindir. Ayaklar: Bu türler ayakları ile tutunarak tünekleri boyunca zıplarlar ve fiyaka yaparlar.
Temel Özellikleri
Bu lorinin renklenmesi çok gariptir, çünkü çok az papağanda kahverengi hakim renktir. Odadayken kanatlarındaki parlak sarı tüylerin vücut tüyleriyle dikkat çekici bir şekilde kontrast oluşturmasını görebilirsiniz.

Bu lori hiçbir zaman avikültürde iyi bilinen türler arasında yer almamıştır, fakat yakın zamandada gittikçe artarak yaygınlaşmış ve daha fazla çift üretilmiştir.

Beslenme ve Barınma
Bu kuşlar nektar, meyva, yeşil gıda ve sınırlı miktarda hububata ihtiyaç duyarlar.

Bakımların kolaydır, fakat yuvalarken saldırgan olabilirler. Sağlam yapılı bir kuşhaneye yerleştirmek gerekir, böylece kuvvetli gagalarıyla kuşhaneye zarar veremezler. Dayanıklı olduklarından, bütün yıl dışarıda kalabilirler.

Üreme
Çiftlere folluk verilir. Çiftler üreme şansının düşük olduğu soğuk aylarda üremeye karar verebilirler. Eğer mükünse bir kuluçka makinesi temin edin.

Paylaş