Asıl ismi Leghorn tavuğu olan ancak ülkemizde ligorin tavuğu olarak bilinen İtalya menşeili bir tavuk cinsidir. Ana vatanı Hollanda olarak belirtilmektedir. Yumurta verimi konusunda oldukça başarılı olan ligorin tavuk cinsi ülkemizde de en çok beslenen tavuk türleri arasında yer almaktadır. Zaten Hollanda tavuk ırkları, yumurta tavuğu olarak genel anlamda başarılıdır. Ligorin tavuk satanlar da yine azımsanmayacak kadar çoktur.

Ligorin tavuk özellikleri arasında dünyada en çok beslenen yumurta tavuk ırkları arasında yer alması sayılabilir. Öyle ki beyaz yumurtaların büyük bir çoğunluğu bu tavuk cinslerinden elde edilmektedir.

Yumurta tavuk ırkları olmalarının yanında az yem yiyerek fazla yumurta vermeleri bir diğer avantajıdır. Bu yüzden de bu ligorin tavuğu az yem yiyen, çok yumurta veren tavuk olarak bilinir. Maliyet-performans ilişkisi bakımından tercih edilmesi en mantıklı tavuk cinsidir.

Yumurta tavuğu denince akla ilk gelen tavuk cinsleri arasında olan ligorin tavukları, diğer yumurta tavukları ile kıyaslandığında birçok avantaja sahip olduğu görülecektir. En başta diğerlerine kıyasla daha az yem tüketir. Yumurta yapmaya daha erken başlar. Hastalıklara karşı dirençlidir.

Ligorin tavuğu yılda kaç yumurta yapar? Yumurta sayısı yetiştirildiği ortama göre değişmektedir. Doğal ortamda yetiştirildiğinde 250-300, suni ortamda ise 300-320 kadar yumurta verebilmektedir. Yumurtaları beyaz renkte, orta büyüklükte ve 60-70 gram aralığındadır. Bazı kesimler tarafından en iyi yumurta tavuğu olarak gösterilmektedir.

Doğal ortamda beslenen ligorin tavukları 20. haftalıkken yumurta vermeye başlarken, suni ortamda yetiştirilenler 16. haftadan itibaren yumurta yapar. Ancak doğal yani organik şekilde yetişen tavukların yumurtaları daha kaliteli olur ve daha uzun süre yumurta verir.

Ligorin tavuk fiyatları ise tane başına 25-30 lira arasında değişkenlik gösterir. Tabi bu fiyatlar satıcısına göre de farklılık göstermektedir.