KIRKLARELİ VALİLİĞİ’NE

Konusu                                  :

İğneada ilçesinde kısırlaştırma için yapılacak çalışma için ödenek tahsisi

SAYIN VALİM ,

İlinizin İğneada ilçesinde son zamanlarda sokak hayvanlarının gerek terk gerekse kontrolsüz üreme nedeniyle sayılarının arttığı yerel yönetimin ise bu hayvanların kısırlaştırılması ve kuduza karşı aşılanması için herhangi bir çaba göstermediği gözlenmiştir.

Bilakis , bundan yaklaşık 3-4 ay kadar önce belediye yetkililerinin tüm yasa ve bakanlık genelgelerine aykırı olarak tüfekle hiçbir suçu günahı olmayan hayvanların öldürmesi için yoğun çaba sarfetmiş bulunuyoruz.

Uygar dünyaya yakışan ve yasalara ve bakanlık genelgelerine uygun olan şekil ;  bu hayvanların tamamının kısırlaştırılıp , kuduz ve uyuza karşı aşılanıp alındıkları yere bırakılması ve kesinlikle öldürülmemesidir. Kısırlaştırılma yapılmadığı sürece de bu sorun uzun vadede insan sağlığını da tehdit edecektir. Bizim görüşmelerimizde o ilçede bu işi yapabilecek ehil veterinerler vardır ancak ödenek olmadığından bu işlem bir türlü gerçekleşememektedir. Biz gönüllülerin de devletin yapması gereken bir işlem için aramızda para toplayıp böyle bir işleme yetişebilmesi çok zordur.

Bu nedenle kış dönemi gelmeden acil olarak yaklaşık 2-3 milyar civarındaki sembolik bir paraya bu bölgedeki tüm hayvanların kısırlaştırılması , küpelenmesi mümkünken bu paranın ilgili birime tahsis edilmesini talep ediyrouz. Kaldıki zaten 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanuna göre ve  3285 sayılı hayvan sağlığı ve zabıtası yasasına göre bu hayvanların öldürülmek yerine , öncelikle kuduza karşı da aşılanması ve kısırlaştırılmaları gerekmektedir. Aksi takdirde ileride olası bir problem karşısında tüm yetkilerin TCK 257 kapsamına göre görev ihmali suçu işlemiş olacaktır.

Bu konu ile ilgili olarak ilgili belediyeye acil olarak ödenek çıkarılmasını emir ve yüksek müsadelerinize arz ederiz. 11/09/2007

AV AHMET KEMAL ŞENPOLAT

İSTANBUL BAROSU HAYVAN HAKLARI KOMİSYONU BAŞKANI

 

HAYTAP Hukuk Danışmanı

 

Paylaş