Diyanet  Isleri Baskanligina,

Yuce dinimiz Islam’da, camilerimiz,  “Kabe’nin”devami olan kutsal mekanlardir. Bilindigi gibiKabe’nin “Hariminde”agaclarin kesilmesi, bitkilerin kopartilmasi, otlarin yolunmasi ve tum hayvanlara zarar verilmesi Hz. Peygamberimiz (S.A.V) tarafindan yasaklanmistir.
Yuce Allah’in huzuruna cikilan bu kutsal mekanlarda gerek cami gorevlileri ve gerekse ibadete gelen vatandaslarin, bu dini buyruklara uymalari ibadetlerinin onemli bir parcasidir ve vatandasa ornek olacak ozende olmalidir.
Oysa, Fatih Camii bahcesinde yüzyillardir var olan ve gunumuzde de oraya sığınmış kediler icin bu karli gunlerde icine girsinler diye gonulluler tarafından yapılan kartondan evlerin, Muftulugun istegi ile belediye tarafindan atildigi bilgisi tarafimiza ulasmistir.
Simdi  kediler, asagida ki fotograflarda da gorulecegi gibi KAR ALTINDA ve korunaksız kalmislardir.Kedilerin bu durumunu konusmak ve tekrar konacak kutularin kaldirilmamasi icin Fatih Muftulugune giden gonulluler, orada ki gorevlilerce hakarete ugrayarak Muftulukten kovulmuslardir.

1. Basta Istanbul’daki Fatih camii olmak uzere, tum camilere muftulukler vasitasi ile “kedilere yapilan zulmun durdurulmasi, cami bahcelerine siginan kedileri besleyen merhametli insanlara kolaylik saglanmasi” hususunun bildirilmesi, Islam dininin sicak ve merhametli yuzunu topluma gostermesi acisindan da onem tasimaktadir.

2. Bu caminin bahcesine siginmis olan kedilerin yuvalarinin atilmasi, kar ve yagmur altinda birakilmasi, 1450 yilinda hayvanlar icin vakiflar kurmus olan atalarimizin anilarina saygisizlik ve ihanet etmek demek oldugu gibi, islamiyete de aykiridir.
3. Siddetin 12 yasa indigi, cinayetlerin aile icinde islendigi gunumuzde, toplumda merhamet ve sefkat duygularinin yeniden yerlestirilmesinde, bu caresiz hayvanlara yardim ve iyilik etmeyi tesvik etmenin buyuk etkisi olacaktir.

4. Kabenin Harimi gibi, “cami bahcelerinde de agaca, bitkiye ve hayvanlara dokunulmamasi gerektigini”,camilere siginmis olan kedilere yasam hakki taninmasini saglanmasini, hayvanlar hakkinda Yuce Allah’in ve Hz. Muhammed (S.A.V) buyruklarinin bir GENELGE  ile Muftuluklere ve Camilere iletilmesini talep ediyoruz.
5. Fatih Camiinde ki kedi yuvalarinin Muftulugun talebi ve sikayeti ile attirildigi bilgisinin sorusturulmasini, kisilerin uyarilmasini, gonulluleri muftulukten kovan gorevlilerin tespit edilerek uyarilmasini, Muftulukce, gonullulerle isbirligi halinde orada su anda kar altinda olan kediler icin yuvalar konmasini, orada ki kedilere kotu muamele edilmemesi icin vatandasa yonelik uyari tabelalarinin konmasini talep ediyoruz.

Bu konuda yapilacaklar ve alinacak tedbirler hususunda tarafimiza 4982 sayili ve 3071 sayili yasalar geregi bilgi verilmesini emir ve musaadelerinize saygilarimizla arz ederiz.

Nesrin Citirik

HAYTAP Hayvan Haklari Federasyonu Baskan Yardimcisi
TC Kimlik..

EK: Fatih Camiinde kara ve yagmura mahkum edilmis kedilerin bilgi ve resimleri

Fatih Camisi’nin avlusunda yaşam mücadelesi veren kedilerin hali karlı günlerde daha da zor. Leyla ve Yasemin Hanım’ın strafordan yaptıkları kedievleri birçok kez yerlerinden kaldırılmış.

Kar başlamadan 1 gün önce  baktıklarında yuvalar yine yerlerinde yokmuş. Kedilerin sığınabilecekleri bir yer yok, etrafa şantiye alanı var.

Kedilerin büyük kısmı onun içerisine sığınmışlar, ama restorasyon çalışması bitince ne olacak? Kar yağarken ağacın dibine, duvar dibine, ağacın üstüne tünemiş duruyorlar.

Acil olarak buraya Bayrampaşa Belediyesi’nin yaptırıp parklara koyduğu kedi köşklerinden yaptırılması lazım.
Sultanahmet meydanında Fatih belediyesi yukarıda resmin yolladığım, ”parklara yem ve yiyecek atmayınız” yazılı levhalar  yerleştirmiş.
Bilmiyorum bir örneği daha var mıdır?

İstanbul’un göbeğinde bu zavallı kedilere uygulanan bu ZULME kim dur diyecek?

Serkan ………..

 

FATIH CAMII Bahcesinde Kara Kış ve Soguga Mahkum Edilmis Kediler

Icine sigindiklari kutular Muftulugun sikayeti uzerine belediye tarafindan atildi.

 

 

 

Paylaş