Diğer Adları: Neophema Splendida
Ortalama Boy: 19 cm
Ortalama Ömür: 12 yıl
Cinsiyet: Erkek kuşların kırmızı göğüsleri vardır.
Üreme: Kuluçka 19 gün sürer, tüylenme 28 gün sonra olur.
Genç Kuşlar: Erişkin dişilere benzerler.
Ayırt Edici Özellikleri: Baş: Erkek kuşun mavi baş rengi dişiye göre daya yoğundur ve daha yaygındardır. Göz: Görkemli yeşil pareketler nispeten iridir. Bu hal kuşların akşama doğru hareketli olmasını sağlar. Göğüs: Göğüsteki kızıl tüy alanı bunun erkek kuş olduğunu gösterir. Kanatlar: Kuvvetli kanatlar görkemli yeşil pareketleri iyi uçucu yapar. Kuşhanede yaklanmaları da güçleştirir.
Temel Özellikleri
Uzun yıllar bu güzel kuş nadir bir avikültürel değerdi, fakat yıllar geçtikçe kuşhanelerde üretilmeye uygun oldu ve şimdi yaygın olarak bulunabiliyor. Kuşçuluğa yeni başlayanlar için gayet uygundur.

Beslenme ve Barınma
Akdarı, biraz ayçiçeği yulaf ile sade kanrya yemi diyeti uygudur. Düzenli olarak yeşil gıda ve tatlı elma verin. çift 2.7m. uzunluğunda bir odada barındırılabilir, kafes büyüklüğünde bir yere sığmazlar. Kuşhanede, bu dayanaklı kuş oldukça uysal ve güvenli olur. Yumuşak ötüşlüdür.

Üreme
Çiftler seve seve yuvalar, fakat bazen erkek kuşlar eşlerini kovalamakta ısrarcı olabilirler. Kuş odalarını gizlenmiş bir folluk üreyen çiftler için idealdir. Dişi her gün kısa periyotlarla dışarı çıkacak şekilde tek başına oturur.

Bu kuşlar üretkendir ve bir üreme periyodunda belki birden fazla yavru için kuluçkaya yatar. Yavruları kendi başlarına beslenmeye başladıklar en kısa zamanda ebeveynlerinden ayırın.

Mutasyonlar
Mavi mutasyonlarda erkeğin göğsü normalden daha mat olarak mat pembeden beyaza kadar çeşitlidir.

Paylaş