Diğer Adları: Estrilda Troglodytes
Ortalama Boy: 10 cm
Ortalama Ömür: 5 yıl
Cinsiyet: Erkeklerin karınları dişileri göre genellikle daha koyu bir pembe tonudur.
Üreme: Kuluçka 12 gün sürer, tüylenme 21 gün sonra olur.
Genç Kuşlar: Gagalar koyudur, göz bantları koyu pembedir.
Ayırt Edici Özellikleri: Gözler:Tüylerdeki kırmızı alan gözleri çevreler. Gaga: Gaga rengi kırmızı balmumunu andırır. Vücut: Vücutta çizgilerin yokluğu kırmızı kulaklı mumgagaları diğer Enstrildidlerden ayırır. Pençeler: üreme sezonu başlamadan önce ebeveynlerin tırnaklarını keserek yumurtaları ve yavruları koruyunuz.
Temel Özellikleri
Çok uzun bir süredir bu kusursuz kırmızı kulaklı mumgagayı, Kuzey Afrika da bulmak mümkündür; fakat üretilmesi gerçekten zordur. Bu kısmen zor çiftleşmesinden kaynaklanır. Grup halinde olması üreme şansını artırabilir, diğer mumgagalarla birlikte barındırabilirsiniz. Fakat Mannikin’ler gibi daha büyük kuşlarla tutulması iyi bir fikir değildir. Büyük kuşlar zorbalık yapabilir.

Beslenme ve Barınma
Bu kuşa, kuş otu, taze ot tohumları ve küçük omurgasızlardan oluşan yabani bir ispinoz yemi karışımı verilmesi tavsiye olunur. Geniş yerleşim biriminden daha çok, iyi ekili bir birimde üreme açısından daha başarılı olur ve bitkilere gelen omurgasızlardan da yiyeceklerini temin edebilir.

Kuşhanelerde toprak üzerinde üremek onun için normal durumdur, yuvasını iyi gizlenmiş yerlere yapar. Kötü havalarda fazladan ısı ve ışık sağlanırsa, barınaklarda soğuk hava uyumu sağlanmış olur. Evde bile tüyleri kusursuzdur, bununla beraber hafif bir su spreyi ile tüyler mükemmel bir şekilde muhafaza edilebilir. Kırmızı kulaklı mumgaga sosyal bir yaşam sürer, dolayısıyla iki kuş birbirlerinin tüylerini düzeltirken görmek onların çift olduğunu göstermez.

Üreme
Bu mumgaga eğer kuru ot veya yosun gibi yuvalama malzemesi temin edilirse, yaz boyunca üç kereye kadar kuluçkaya yatabilir. Erkek kuş, bir eş adayı karşısında yuva malzemesini gagasına alıp başını aşağı yukarı sallamaya meyillidir. Bütün mumgagalarda üreme mevsiminde canlı gıda büyük önem taşır. Karışık olarak barındırılan bu kuşlar saf soyların oluşturulması açısından iyi gözlenmelidir. Aksi takdirde gelen nesir kısır olabilir.

Paylaş