Diğer Adları: Brotogeris Versicolurus Chiriri
Ortalama Boy: 23 cm
Ortalama Ömür: 15 yıl
Cinsiyet: Bilimsel tespit gerekir, dişilerin erkeklerden daha küçük olabilir.
Üreme: Kuluçka 26 gün sürer, tüylenme 50 gün sonra olur.
Genç Kuşlar: Erişkinlere benzerler fakat tüyleri daha mattır, daha kısa kuyrukludurlar.
Ayırt Edici Özellikleri: Gaga: Gaga eğer kuş düzenli olarak —cıg—nemezse aşırı büyür. Tüyler: Açık yeşil vücut rengi bu çeşidin yakın akrabası olan daha koyu yeşil renkli beyaz kanatlı Paraketlerden (B. V. Vrsicolorus) ayırt ettirir. Kanat İşaretleri: Kanarya sarısının mükemmel bir tonu kanatlarının kenarını işaretler. Kuyruk: Uzun dar kuyruk tüyleri bu kuşun paraket olduğunu gösterir.
Temel Özellikleri
Eğer bu etkileyici Güney Amerikalı paraketleri genç alırsanız, arkadaş canlısı bir ev kuşu olarak yetiştirebilirsiniz.

Yaşlı kuş nispeten utangaçtır, fakat kuşhane ortamına iyi yerleşmesi sağlanırsa, çiftler üremeye geç başlayacak olsa bile, yine de iyi bir şekilde yuvalayabilir.

Beslenme ve Barınma
Papağan yemi, küçük hububat, meyve bu cinsin doğadaki diyetinin belirgin bir parçasıdır. Nektar solusyonu ve yeşl gıdadan da fayda görür.

İklime alıştırılırsa dayanıklı olur, muhafazalı kuşhanelerde barındırılmalıdır. Eğer, büyük bir tünek sağlanmışsa, dikkatini ahşap işlerinden uzaklaştırmalısınız. Boyutlarına göre, eşyalara zarar verici olabilirler.

Üreme
Ufak gruplar halinde tutmak, üremeye teşvik eder. Hepsini aynı anda yerleştirmek genelde en iyi fikirdir, çünkü yeni gelenlere karşı saldırganlaşabilirler.

Folluklar karanlık yerlere yerleştirilmelidir, barınaklar iyi bir seçim olabilir. İçi talaşla döşenmelidir. Kuşlar, yumurtalarına yumuşak bir yer yapmak bu talaşları azaltabilir. Çiftler özellikle ilk kez çiftleşiyorsa sinirli olabilir, rahatsız edilmemeye azami dikkat edilmelidir.

Çeşitler
Örneğin, brogeris paraketler gibi, Peru ve Ekvator’dan gelen turuncu yanlı paraket de cinsiyet ayrımı için bilimsel bir tespite ihtiyaç duyarlar.

Paylaş