Diğer Adları: Eolophus Roseicapillus, Gül Rengi Kakadu
Ortalama Boy: 35 cm
Ortalama Ömür: 40 yıl
Cinsiyet: Erkeklerin daha koyu gözleri, dişilerin kızıl kahverengi irisleri vardır.
Üreme: Kuluçka 24 gün sürer, tüylenme 50 gün sonra olur.
Genç Kuşlar: İrisleri koyu gridir.
Ayırt Edici Özellikleri: Tepelik:Beyaz tepelik geniş ve oldukça kısadır. Göğüs: Göğsün pembemsi kırmızı tüyü bazen gri tüylerle lekelenir. Kanatlar: Kanatlardaki gri rengin koyuluğu kuştan kuşa de—gıs—ir. Bazılarında hemen hemen beyazdır.
Temel Özellikleri
Yüz milyonlara varan nüfuslarıyla bu kakadu, Avustralya’nın en çok görülen kuşudur. Fakat, Avustralya dışında üretilmeleri oldukça az olduğundan, avikültürdeki kakadular içinde daha pahalı bir türdür. Aslında, bu kuşların kuşhanede diğer kakadulara göre üretilmesi daha kolaydır, kuşlar da üretkendir.

Beslenme ve Barınma
Diyet, bu tür kuşlar için oldukça önemlidir, çünkü lipoma adı verilen bir tür yağ tümörüne hassasiyetleri vardır. Hububat türlerine yoğunlaşmış, ayçiçeğiyle güçlendirilmiş az yağlı diyet ve aynı zamanda meyva ve yeşil gıda verilmelidir.

İyi ölçülü bir kuşhane ve uçabilmeleri için bol yer, bu dayanıklı kuşların egzersiz yapmaları için alan verir. Çiğnemeleri için taze dallar verin, yıkıcı kuşlar değildirler, yine de taze dallar dikkatlerini kuşhanenin yapısından uzaklaştırır.

Üreme
Bazı çiftler folluklarını döşemek için eski akadarı kırıntılarını kullanır. Bir kuluçkada beş yumurtaya kadar olabilir. Diğer kakadu yavrularıyla karşılaştırıldıklarına yavruları oldukça çabuk büyür.

Bir çift tek sezonda iki kez kuluçkaya yatabilir. İlk turdaki yavruları kendi başlarına beslenmeye başladıklarında ayırın, aksi takdirde zarar görebilirler.

Paylaş