Diğer Adları: Neophema Pulchella
Ortalama Boy: 20 cm
Ortalama Ömür: 12 yıl
Cinsiyet: Dişilerin kırmızı kanat yamaları yoktur, tüyleri daha mattır.
Üreme: Kuluçka 19 gün sürer, tüylenme 28 gün sonra olur.
Genç Kuşlar: Erişkin dişilere benzerler, tüyleri daha mattır.
Ayırt Edici Özellikleri: Erkek Tüyleri: Kırmızı kanay yamaları erkeği dişiden kolayca ayırır. Dişi Tüyleri: Dişi renkte eşinden hafifçe daha mattır. Yüzünde daha az mavi vardır, ve göğsü daha yeşildir.Kuyruk: üreme sezonu sırasında erkek eşine kur yaparken kuyruğunu yelpazeler.
Temel Özellikleri
En popüler paraket arasındadır. Bahçe kuşhaneleri için ideal bir seçimdir. Çiftleştirilmesi kolay, renkli ve rahat üretilen ve tahripçi olmayan kuşlardır. Farklı renklerde mutasyonları günümüzde yaygındır.Beslenme ve Barınma
Küçük tahıl tohumları, biraz ayçiçeği, yeşil gıda ve tohumlu otlar verilmelidir. Kavgayı önlemek için çiftler diğerlerinde ayrılmalıdır. Yeniler barsak solucanlarından koruyun.

Üreme
Çiftlere folluk verin. Bir çiften yaz boyunca iki üç kere yumurtlamasını bekleyebilirsiniz. Geç yavruları bağımsızca beslendikleri en kısa zamanda alın. Eğer uzun süre kalırsa, özellikle genç erkeklere, babaları saldırabilir. Kuş oadasının bir kısmını kkoruma altına almak iyi bir fikirdir. Böylece genç kuşlar kafes boyunca uçmaya çalışmaz, yoksa yaralanabilir.

Mutasyonlar
Sarı form üretilen yeni renklerden en çekici olanlarından biridir. Bu kuşların cinsiyeti diğer mutasyonlarla aynı şekilde ayrırlır.

Paylaş