Diğer Adları: Passer Iuteus, Golden song sparrow
Ortalama Boy: 12.5 cm
Ortalama Ömür: 5 yıl
Cinsiyet: Dişiler daha kahverengidir.
Üreme: Kuluçka 14 gün sürer, tüylenme 14 gün sonra olur.
Genç Kuşlar: Dişileri andırırlar, fakat alt kısımları daha mattır; nadiren gri tüylerde bazen arkasında olabilir.
Ayırt Edici Özellikleri: Gaga:Erkeğin gagası normalde donuk boynuz rengidir, yuvalama sırasında siyahlaşır. Erkek Tüyleri: Erkeğin sarı renginin koyuluğu kuşlar arasında de—gıs—ir. Renk beslenmesi ile koyulaştırabilirsiniz.Dişi Tüyler: Dişileri donuk, kahverengimsi tüyleri ile ayırabilirsiniz.
Temel Özellikleri
İsmi cazip olsa da, altın şarkı serçesi gerçek bir şarkıcı değildir ve sadece erkek kuş sarıdır. Erkeğin şarkısı basit olmakla birlikte şirindir ve ev serçelerinin benzeri bir cıvıltıdır.

Altın şarkı serçesi elde edilmesi kolay bir kuştur ve küçük bir sürü içinde barındırlırsa çok mutlu olur. Üreme şansıda bu şartlar altında yüksektir. Alternatif olarak bir çift altın şarkı serçesini bir ispinoz başkanlığında kutu tipi bir kafes içinde barındırabilirsiniz. Altın şarkı serçesini önce iklime alıştırınız. Soğuk havalarda ısıtılmış bir kuş odasında bulundurulmalıdır.

Beslenme ve Barınma
Altın şarkı serçesi çeşitli küçük tohumları ve akdarı döküntülerini beyaz solucan ve küçük çekirkegeler kadar sever. Dikkatli bir iklim alıştırmasından sonra, bu kuşları iyi ekili bir kuşhaneye yerlerştirebilirsiniz. Tedbir olarak bir veya iki tanesini içeride kutu şeklinde bir kafeste ispinoz başkanlığında barındırınız. Çok gürültü yaptıklarından mumgagalardan ayrı tutun.

Üreme
İyi bir üreme sonucu elde etmek için altın şarkı serçelerini iyi ekili bir kuşhanede folluk temin ederek barındırın. Katırtırnağı topaklarını çevresinden alınız. Böylece üremeye teşvik etmiş olursunuz. Doğada dikenli çalılara yuvasalar da, kuşhanelerde katırtırnağın keskin çıkıntılarının koruması altında yuvarlar.

Paylaş