Australorp Tavuğu – Australorp

Australorplar Orpington türünün Avustralya geliştirmesi olup, 1880’lerde Avustralya’ya ithal edilen orijinal siyah Orpingtonlardan türetilmiştir.

Britanyalı yetiştiriciler büyük bir hevesle bol tüylü ve gösteri meziyet gösteren kendi siyah Orpintonlarını geliştirirken, Avustralyalılar çok daha pratik ve yararlı bir şekil üzerinde çalışmakla meşguldü. Sonuç 1923 itibarıyla yumurta üretim dünya rekoru kıran bir kuştu. Avustralya Faydalı Siyah Orpingtonu kısa sure sonar Australorp olarak kısaltılmıştır.

Görünüm ve Mizaç

Australorp parlak tüylü siyah bir kuş olmaktan çok daha fazlasıdır. Temiz keskin çizgiler, kusursuz şekilli bir kafa ve en parlak siyah tüyler, artı iyi bir kombine şekil Australorp’a bakıldığında akla ilk gelen noktalardır. Tam doğru şekilde bir kuş üretimi için görünüm ve baş noktaları görüldüğü kadar kolay değildir. Kulak memesinde beyaz renkli kuşlarla üretimi türün gösterişinde ciddi hataya yol açtığından engellenmelidir.

Malesef, Australorplar “Siyah Kuş Popüler Olmama” Sendromundan mustariptir. Çoğu kişi siyah tüylü kuşlardan rengin sıkıcı olduğunu düşünerek vazgeçme eğilimindedir ancak daha yakından bir bakış tür lehine çok şey ihtiva eder. Tüylerdeki böcek yeşili yaldız güneşli bir günde görülmeye değerdir.

İkinci Dünya Savaşı öncesi İngiltere’de siyah minyatür bir çeşidi üretilmiştir, mavi ve beyaz versiyonları da halihazırda mevcuttur. Kümesçilik şovlarında minyatür versiyon, sayıca iri tipi geride bırakmıştır. Tür çok pratiktir; İyi gurk olur ve annelik yapar, çok iyi yumurtlayıcıdır ve yılda yaklaşık 200 yumurta yumurtlar. Ağır bir tür olarak fazladan horozlar iyi et kuşlarıdır. Genellikle düzgün, iyi huylu mizaçtadır.

Deneyimsizler için sorun çıkarmayan iyi bir seçim olacaktır.

Tip Sınıf Köken Yumurta rengi Durum
YumurtacıKesim Yumuşak tüy ağır Avustralya Açık kahve Oldukça Yaygın
İbik tipi Tüy rengi Gurk Yıllık yumurta sayısı Irk standardı
Balta Siyah

Mavi

Beyaz

Evet 200 ve üstü PCGBAPA

Avrupa

Ağırlık
Dev
Horoz 3,85-4,55 kg
Tavuk 2,95-3,60 kg
Cüce
Horoz 1020 gr mak.
Tavuk 790 gr mak.