Ardenler Tavuğu – Ardenner

Ardenner çoğunlukla Belçika türlerinin en eskisi olarak bilinir. Uzak kökenleri hakkında az şey biliniyor olmakla beraber çok uzun zamandır Ardenler Bölgesi’ndeki çiftlikler için çok uygun bir kuş olduğuna kuşku yoktur.

1983’te Liege’de büyük kümes hayvanı Ardenner’i desteklemek için bir kümesçilik derneği kuruldu ve 1913’te cüce bir versiyonu standartlaştırılmıştır.

Görünüm ve Mizaç

Tür dut yüzlü olmalıdır, yani sıklıkla kümes hayvanlarının yüzlerindeki parlak kırmızıdan daha koyu deri pigmenti vardır.

Kuyruk omurgası (Tavuk kıçı) bulunmayan Ardenner az sayıdaki sağrısız tür çeşitleri arasında da bulunmaktadır. Kümesçilik yazarı Edward Brown bu kuyruksuz tiplerin Liege’de popüler olup, izole edilmiş çiftliklerde tutulduğundan bahsetmektedir.

Aktif bir tür olarak geniş gezinti alanı bulamadıklarında mutsuz olurlar. Çok geniş bir alanda yem aramaktan hoşlanır, çoğu kümes çit yüksekliğini aşacak şekilde uçarlar ve ağaçlara tünerler. Çoğu Avrupa türünde olduğu gibi Dünya Savaşları çok sayıda kayba yol açmıştır. Tür halen kıttır ve uygun hazır sürü bulmak zordur.

Akılda Bulundurulması Gerekenler

Ardenner doğal olarak arkadaş canlısı bir tür olmayıp tutulmaktan hoşlanmaz. Evcil hayvan olarak tavuk isteyen çocuklar bu türün mizacından memnun kalmayacaktır. Deneyimsizler için uygun değildir.  Yalnızca serbest gezinti kuşudurlar ve o durumda bile vaktinizin önemli bir kısmını kuşları komşunun bahçesinden toplamakla geçirirsiniz. Daha evcil bir tür seçin.

Tip Sınıf Köken Yumurta rengi Durum
Yumurtacı Yumuşak tüy hafif Belçika Beyaz Nadir
İbik tipi Tüy rengi Gurk Yıllık yumurta sayısı Irk standardı
Balta Bir çok varyete Arada sırada 150-200 Avrupa