Zonguldak’ın Alaplı ilçesine bağlı Ahiler Köyü’nde, bir ay içerisinde 20 tavuğu çalan tilkinin izini sürerek inindeki yavrusunu intikam için alarak evinin önünde zincire bağlayan 46 yaşındaki Muhterem Atatay’a, 228 lira para cezası kesildi.

Amacının, hayvana zarar vermek olmadığını kaydeden Atatay, devlet büyüklerinden cezanın iptal edilmesini istedi.

Alaplı’ya bağlı Ahiler köyü Dürgelli Mahallesi’nde yaşayan Muhterem Atatay, tavuklarını sürekli çalan tilkinin yavrusunu yakalamış ve anne tilkiyi yakaladıktan sonra salıvereceğini açıklamıştı. Ancak yaptığı bu hareket ona pahalıya mal oldu. 2 çocuk babası Muhterem Atatay, tavuk kümesinde her akşam tavuklarının eksildiğini görünce nöbet tutmaya başladı. Tavuklarını tilkinin aldığını gören Atatay, tilkinin peşine düştü. Atatay, geçen Cuma günü inine giren tilkiyi yakalamaya çalıştı.
Ancak, tilki, Atatay’ın elinden kurtularak, yavrusunu bırakıp kaçtı. Atatay, yavruyu alarak evine getirdi. ‘Gecelerin Akrebi’ ismini verdiği yavru tilkiyi zincirleyerek evinin önünde besleyen Atatay’ın haberinin yapılmasının üzerine Çevre ve Orman Müdürlüğü ekipleri harekete geçti. Köye gelen ekipler, hayvanın bağlı olduğunu görünce Atatay’a ceza işlemi uyguladı. Atatay, gelen ekiplere yeni düğün yaptığını, borç içinde olduğunu anlatsa da ekipleri kararından vazgeçiremedi.

tavuk_calan_tilki_haberi_2012_2Cezayı yedikten sonra düşünmeye başlayan Atatay, “Burada yavru tilkiyi yakaladığımdan bugüne ona gözüm gibi baktım. Ancak Çevre ve Orman İşleri İl Müdürlüğü tarafından bana ceza kesildi. Benim amacım, hayvanlara zarar vermek değildi. Kaybolan tavuklarımın hesabını soracaktım. Yakaladığım tilki yavrusuna da gözüm gibi baktım. Ama bağlanmayacağından haberim yoktu. Yeni düğün yaptığım için de zaten durumumuz yok. Tilkinin anasına ceza verecektik, devlet bize ceza kesti. Devlet büyüklerimizden, bu kesilen cezanın affedilmesini istiyorum.” dedi.

Muhterem Atatay ve eşi, kümeslerinde hayvanları ile ilgilenmeye devam ederken, tilkinin bir kere daha gelip tavuklarını almaması için kümeste sağlamlaştırma çalışması yapacaklarını da söylediler..

Paylaş