Sn. Haytap Yönetim Kurulu

Öncelikle duyarlılığınız için teşekkür ederiz.

Bursada özel kişilere ait bir et fabrikasında hamile bir ineğin yavrusu ile birlikte katledilmesi yönünde çıkan haberlerin ardından tepki olarak Belediyemize gönderilen mailiniz ilgili birimler tarafından değerlendirilmiştir.

Böylesine bir olayın kabul edilmesi mümkün değildir. Sözü geçen hadise Bursa Büyükşehir Belediyesinin görevleri dışında olmasına rağmen konu Belediyemizce İl Tarım Müdürlüğü yetkililerine iletilmiştir.

Büyükşehir Belediyesinin ilgili birimleri gelen ihbar ve şikâyetleri değerlendirerek gereğinin yapılması için çalışmalarını başlatmıştır.

Bilgilerinize sunar, iyi günler dileriz.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

——————————————————————————
21.08.2009 tarihinde Müdürlüğümüze intikal eden internet ortamı haberleri üzerine saat 15:00’te Hayvan Sağlığı Şube Müdürü ve elemanları ile Kontrol Şube Müdürlüğü elemanları olarak iki ekip halinde habere konu olan Bursam Et Entegre Tesislerine gidilmiştir.

Mezbaha yetkililerinden ve sorumlu yöneticisinden konu ile ilgili bilgi alınmıştır. Firma yetkilileri habere konu olan sığırın mezbahalarına 2-2,5 ay önce Veteriner Hekim raporu ile kesim amacıyla gece 23:30’da getirildiğini, kesilecek olan sığırın ileri gebe ve leğen kemiği ayrık olduğu için zorunlu kesim amacıyla geldiğini beyan etmişlerdir. Hayvanla ilgili sorumlu Veteriner Hekim raporunun olduğu tarafımızdan tespit edilmiştir. Hayvanın çatısının (leğen kemiğinin) ayrık olması yüzünden yürüyemediği ve arabayla sürülerek kesim salonuna getirildiği, kesimin ve kanatmanın normal bir şekilde yapıldığı, yavrunun ölmemesi için karnın açılarak rahmin dışarı alındığı ve yavrunun sağ olarak kurtarıldığı görüntülerden anlaşılmaktadır. Yavrunun görüntülerinden 6-6,5 aylık olduğu görülmektedir. Hayvan sahibi yavrunun yaşayamayacağını düşünerek acı çekmemesi için kendince insani amaçlı olarak buzağıyı kesmiştir.

Konu ile ilgili olarak şirkete ve sorumlu yöneticisine 5179 sayılı Kanunun 29. maddesinin C ve H bendine göre 5.600 TL idari para cezası kesilmiştir.

Bilgilerinize.

Paylaş