19.11.2009 – Muğla’da bir köpeğin av tüfeği ile kasıtlı olarak vurulduğu iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması yapıldı.

Sultan Çınar adlı kadın, kendisine ait köpeği 9 ay önce av tüfeği ile kasıtlı olarak vurarak yaraladıklarını iddia ettiği A.T. (70) ile N.T. (65) hakkında, ”Mala zarar verme ve hayvan hakları ihlali” suçlamasıyla Muğla Sulh Ceza Mahkemesi’nde dava açı.

Davanın bugün görülen ilk duruşmasına köpeğin sahibi Sultan Çınar ve avukatları katıldı. Mahkeme heyeti, davalı kişiler ve müvekkillerinin duruşmaya katılmaması nedeniyle, duruşmayı erteledi.

Mahkeme çıkışında gazetecilere konuya ilişkin bilgi veren Sultan Çınar, köpeğinin av tüfeğiyle vurularak yaralandığını, vuranlar hakkında şikayetçi olduğunu söyledi.

Ortaca Hayvan Dostları Derneği Başkanı Türkan Dağdelen ise duruşmaya hayvan hakları temsilcisi olarak katıldığını ifade ederek, ”Köpeği vurulmasında kullanılan silah ruhsatsızdı ve silaha el koydular. Artık eline her silah alan bir canlıyı vuruyor. Bu şahısların, oturdukları yerde belirli noktalara çok etkin yapıştırıcı döküp, üstüne yapışan kedileri çuvala doldurup ormana attıkları iddiaları da bize ulaştı” dedi.

Paylaş