AMASYA VALİLİĞİ’NE

Konusu                                  : Amasya kentinde kısırlaştırma için yapılacak çalışma için ödenek tahsisi ve bir an önce belediye tarafından başlatılan itlaf emirlerinin iptali yönünde belediyenin uyarılması istemi.

SAYIN VALİMİZ,

Kentinizde son zamanlarda sokak hayvanlarının gerek terk gerekse kontrolsüz üreme nedeniyle sayılarının arttığı; yerel yönetimin ise bu hayvanların kısırlaştırılması ve kuduza karşı aşılanması için herhangi bir çaba göstermediği , buna karşın 5199 sayılı hayvanları koruma kanunu ve uygulama yönetmeliği başta olmak üzere tüm yasal düzenlemeler ve mevzuata aykırı olarak eskiden gelen alışkanlıkla toplu hayvan itlaflarının yapıldığı ihbarları tarafımıza gelmiştir.

Belediye yetkililerinin tüm yasa ve bakanlık genelgelerine aykırı olarak hiçbir suçu günahı olmayan hayvanların öldürülmesi için yoğun çaba sarf ettiğini öğrenmiş bulunuyoruz.

Uygar dünyaya yakışan ve yasalara ve bakanlık genelgelerine uygun olan şekil: Bu hayvanların tamamının kısırlaştırılıp , kuduz ve uyuza karşı aşılanıp alındıkları yere bırakılması ve kesinlikle öldürülmemesidir. Kısırlaştırılma yapılmadığı sürece de bu sorun uzun vadede insan sağlığını da tehdit edecektir. Bizim görüşmelerimizde o ilçede bu işi yapabilecek ehil veterinerler vardır ancak zehre ve itlafa harcanan para maalesef bu canların kurtarılması için harcanmak istenmemektedir. Biz gönüllülerin de devletin yapması gereken bir işlem için aramızda para toplayıp böyle bir işleme yetişebilmesi çok zordur.

Bu nedenle acil olarak yaklaşık 2000-3000 lira civarındaki sembolik bir paraya bu bölgedeki tüm hayvanların kısırlaştırılması , küpelenmesi mümkündür ve artık uygar dünyaya yakışmayan ve insani olmayan yöntem şehzadeler kentimiz Amasya’ya yakışmamaktadır.

Kaldı ki zaten 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na göre ve 3285 sayılı hayvan sağlığı ve zabıtası yasasına göre bu hayvanların öldürülmek yerine , öncelikle kuduza karşı da aşılanması ve kısırlaştırılmaları gerekmektedir. Aksi takdirde ileride olası bir problem karşısında tüm yetkililer TCK 257 kapsamına göre görev ihmali suçu işlemiş olacaktır.

Eğer bölgenizde bu konuda çalışacak sivil toplum örgütleri yoksa , isteminiz üzerine kendilerine güvenilebilecek diğer şehirlerde faaliyet gösteren ve sizlere yol gösterebilecek stkların isim ve adreslerini de verebiliriz.

Bu konu ile ilgili olarak ilgili belediye ile ve o bölgenizdeki il çevre müdürlükleri ile acilen temasa geçilmesi , sivil toplum örgütleri ile işbirliğinde çalışılması , bir kent bütçesinde çok ciddi bir para sayılmayacak ödenek tahsisi için gerekli girişimlerin gerekli çalışmalara bir an önce başlanması için emir ve yüksek müsaadelerinize arz ederiz. 08/05/2008

 

 

 

 

 

Ek : 5199 sayılı Yasa ve uygulama yönetmeliği

 

81 il valiliğne yollanan bakanlık genelgeleri

 

Dağıtım :   Amasya Belediye başkanlığı

Çevre ve Orman Bakanlığı

İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü

Basın Kuruluşları

TBMM Hayvanları Korumu Kurulu Milletvekilleri

 

Paylaş