Bildiginiz gibi 5199 Sayili Hayvanlari Koruma Kanunu’nun 20. Maddesi,“Hayvanların korunması ve refahı amacıyla; yaygın ve örgün eğitime yönelik programların yapılması, radyo ve televizyon programlarında bu konuya yer verilmesi esastır. Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu ile özel televizyon kanallarına ait televizyon programlarında ayda en az iki saat, özel radyo kanallarının programlarında ise ayda en az yarım saat eğitici yayınların yapılması zorunludur. Bu yayınların % 20’sinin izlenme ve dinlenme oranı en yüksek saatlerde yapılması esastır. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu görev alanına giren hususlarda bu maddenin takibi ile yükümlüdür”  demektedir.

 

 

Kanunun ongordugu sartlara uygun olarak program yapan ve/veya yayinlayan TV ve radyo kanallarin sayisi oldukca azdir. Belirtilen bicimde yayin yapanlarin da izlenme dinlenme orani yuksek saatlerde yapilmadiklari gorulmektedir. Halkimizin biliclendirilmesi, yetisen genc bireylerin tum canlilarin yasam hakkina saygili, ornek birer insan olmalari icin hayvan haklarini bilen, yasam hakkini koruyan bireyler olmalari da gerekir. Uygulamada bu yasanin ciddiye alinmadigi , RTÜK ‘ün ise gerekli uyarilari yapmadigi ve cezai yaptirimlari kararli bir sekilde uygulamadigi gözlemlenmektedir.

 

RTÜK hassasiyetle bu konu üzerinde durup ulusal ve yerel tv ve radyo kanallari üzerinde ciddi yaptirimlar uygulasa, aslinda insan ve doganin bir bütün oldugu, yasam hakkinin tüm canlilar için kutsal oldugu yönündeki egitimde çok büyük katkisi olacak, gelecek kusaklar bu sevgi ile yetisecektir. Egitimin olmadigi yerde, barinaklar, sokak hayvanlarinin itlafi , hayvanlara yapilan iskence , doganin katledilmesi vb, çok normal uygulamalarmis gibi algilanmaya devam edecektir.

 

RTÜK ‘ten yasa geregi kendisine verilen yetki dogrultusunda denetim mekanizmalarini hassasiyetle çalistirmasini bekliyoruz.

 

Bu nedenle, 5199 sayili kanunun ongordugu sekilde yayin yapilmasi hususunda hassasiyetinizi onemle rica ederim. Konuya iliskin uygulamalariniz ve tedbirlerin neler olacagini, 4982 sayili Bilgi Edinme Kanunu ve 3071 sayili Dilekce Hakki Kanunu geregince yasal suresi icinde tarafima bilgi verilmesi, aksi takdirde Basbakanlik Bilgi Edinme Ust Kurulu’na sikayette bulunacagim hususunu bilgilerinize saygilarimla arz ederim.

 

….

TC Kimlik No:…

…..

 

E-posta:

 

 

 

Dagitim: RTUK (Faks)

 

Ozel Kanallar Izleyici Temsilcilikleri (E-posta)

 

HAYTAP (e-posta)

 

Paylaş