Tarih: 22.01.2013
Konu : Ordu Persembe Belediyesi’nin 5199 sayili yasayi ihlalinden dolayi hakkinda sorusturma talebimiz..

TC.
ORDU VALILIK MAKAMINA

Persembe’ye bagli Efirli koyunde 2 senedir yasamakta olan 1 kopek ve 5 yavrusu Persembe Belediyesi gorevlilerince nereye oldugu bilinmeden alinip goturulmustur. Oysa ki; yer degistirme gibi bir yetki belediye veya bir baska kuruma verilmemistir.

Gorgu sahitlerinin var olmasina ragmen Belediye ekipleri “biz almadik, bilmiyoruz” gibi gayri resmi cevaplar vererek konuyu savusturmaya calismislardir. 17.01.2013 tarihinde Zabita ile bizzat gorusuldugunde mavi renk gri brandali bir araclarinin olup olmadigi soruldugunda yine “boyle bir aracimiz yok” diyerek gercekten uzak beyan vermislerdir. Oysa ki, boyle bir aracin var olup olmadigi arastirmalar neticesinde cok kolaylikla tespit edilebilir.
Gorulmektedir ki; Yasada yer alan bu hususlar Persembe Belediyesi yetkililerince yerine getirilmemis olup goz gore gore yasa ihlali yapmislardir.

Bu baglamda:
Yuce makaminizdan, Persembe Belediyesi yetkilileri bu olayi aydinlatmadigi takdirde haklarinda sorusturma acilmasi ve idari ceza verilmesini talep etmekteyim. Aksi takdirde anne ve yavrularinin olduruldugune inanacagimizi belirtmek isterim.

Persembe Belediyesi’nin acilen sorularimiza yanit vermesininin saglanmasini talep ederek muracaatimiza 4982 ve 3071 sayili yasalar geregi bildirilmesini emir ve musaadelerinize saygilarimizla arz ederiz.
Zeynep Tekin

HAYTAP HAYVAN HAKLARI FEDERASYONU KADIKOY TEMSILCISI

ISTANBUL

TC…..

Dagitim : BIMER, Cevre ve Orman Bakanligi Doga Koruma Milli Parklar Genel Mudurlugu, Ordu Valiligi, Il Hayvan Koruma Kurulu Baskanligi, Il Orman ve su isleri Mudurlugu, Ordu Belediye Baskanligi, Ordu Muftulugu, Persembe Kaymakamligi, Persembe Belediyesi, Ordu Jandarma Kom. Ordu Emniyet Mud.Yerel ve ulusal basin kuruluslari, Hayvan Koruma Platformlari…

Ek  1 …:Persembe Kaymakamlik Dilekcesi

Ek  2 …:Persembe Belediyesi Dilekcesi

Ek  3….:Konu hakkinda tarafimiza iletilen E-mail

Ek  4….:5199 Sayili Kanunda Ilgili Madde
Ek  5….:5199 Sayili Kanunun Uygulama Yonetmeliginde ilgili madde
Ek  6….:Persembe Belediyesinin kopekleri aldigi aracin resmi
EK 1

Tarih: 22.01.2013

Konu: Ordu Persembe Efirli koyunden alinan 1 kopek ve 5 yavrusunun derhal alindiklari yere birakilmasi talebimiz hk.Belediyeye olan yazimiz ve geregi..

Persembe Kaymakamlik Makamina,

5199 sayili Hayvanlari Koruma Kanununa gore rehabilite edilmis olan hayvanlarin alindiklari yere birakildiktan sonra cesitli mazeretlerle yerlerinin degistirilmesinin yasaya aykiri oldugu bilgisini iceren belediyeye olan yazimiz ektedir.
Buna ragmen;
Persembe’ye bagli Efirli koyunde 2 senedir yasamakta olan 1 kopek ve 5 yavrusu Persembe Belediyesi gorevlilerince alinip goturulmustur. Sayet yasiyorlarsa bile bu kis sartlarinda 1,5 aylik yavrular nereden yemek bulacaklardir sorarim.

Gorgu sahitlerinin var olmasina ragmen Belediye ekipleri “biz almadik, bilmiyoruz” gibi gayri resmi cevaplar vererek konuyu savusturmaya calismislardir. 17.01.2013 tarihinde Zabita ile bizzat gorusuldugunde mavi renk gri brandali bir araclarinin olup olmadigi soruldugunda yine “boyle bir aracimiz yok” diyerek gercekten uzak beyan vermislerdir. Oysa ki, boyle bir aracin var olup olmadigi arastirmalar neticesinde cok kolaylikla tespit edilebilir.

Gorulmektedir ki; Yasada yer alan bu hususlar Persembe Belediyesi yetkililerince yerine getirilmemis olup goz gore gore yasa ihlali yapmislardir.  “Kaymakamlik Denetim Elemenlarinizca” bu olayin arastirilip denetlenmesini ve denetim raporunun valilik ve bakanliga sunulmasini, konuya iliskin tarafimiza 4982 ve 3071 sayili yasalar geregi bilgi ve cevap verilmesini emir ve musaadelerinize saygilarimizla arz ederiz.
Zeynep Tekin

HAYTAP HAYVAN HAKLARI FEDERASYONU KADIKOY TEMSILCISI

ISTANBUL

TC…..
_________________________________________________________________________________________

EK 2

Kaymakamlik yazisi  EKI…
Konu: Ordu Persembe Efirli koyunden alinan 1 kopek ve 5 yavrusunun derhal alindiklari yere birakilmasi talebimiz hk.

Persembe  Belediye Baskanligina

5199 Sayili Hayvanlari Koruma Kanunun 6.Maddesinde “Müşahede yerlerinde kısırlaştırılan, aşılanan ve rehabilite edilen hayvanların kaydedildikten sonra öncelikle alındıkları ortama  bırakılmaları esastır” hukmu acikca yer almaktadir. (Ek1)
Ayrica ayni kanunun uygulama yonetmeliginin 21. Maddesinin (d) sikkinda “Bu ortamlarda belediyeler gonullu kuruluslarla isbirligi icersinde besleme odaklari kurar ve hayvanlarin beslenmesine yardimci olur. Hayvanlar hicbir suretle ilgili belediye sinirlari disindaki bir ortama, ormanlik alana veya diger yaban hayati yasam alanlarina birakilmaz.” hukmu vardir. (Ek 2)
Yani yer degistirme gibi bir yetki belediye veya bir baska kuruma verilmemistir.

Bu baglamda:
Persembe Efirli koyunden alinan 1 kopek ve 5 yavrusunun derhal bulunup alindiklari yere birakilmasini

aksi takdirde anne ve yavrularinin olduruldugune inanacagimizi belirtmek isterim.

Sayet bu anne ve kopeklere ne oldugu tespit edilemez ve bulunamazsa konuyu tum medya ve kamuoyu ile paylasacagimizi  ayrica 5199 sayili yasa ihlalinden dolayi Belediyeniz ve gorevlileriniz hakkinda suc duyurusunda bulunacagimizin bilinmesini istiyoruz.
Muracaatimiza 4982 ve 3071 sayili yasalar geregi bildirilmesini emir ve musaadelerinize saygilarimizla arz ederiz.
Zeynep Tekin

HAYTAP HAYVAN HAKLARI FEDERASYONU KADIKOY TEMSILCISI

ISTANBUL

TC……

Dagitim : BIMER, Cevre ve Orman Bakanligi Doga Koruma Milli Parklar Genel Mudurlugu, Ordu Valiligi, Il Hayvan Koruma Kurulu Baskanligi, Il Orman ve su isleri Mudurlugu, Ordu Belediye Baskanligi, Ordu Muftulugu, Persembe Kaymakamligi, Persembe Belediyesi, Ordu Jandarma Kom. Ordu Emniyet Mud.Yerel ve ulusal basin kuruluslari, Hayvan Koruma Platformlari…

Ek  1….:Konu hakkinda tarafimiza iletilen E-mail

Ek  2….:5199 Sayili Kanunda Ilgili Madde
Ek  3….:5199 Sayili Kanunun Uygulama Yonetmeliginde ilgili madde
Ek  4….:Persembe Belediyesinin kopekleri aldigi aracin resmi
_______________________________________________________________

EK 3

Kimden: …………..

Kime: nesrin citirik < nesrin_citirik@hotmail.com >, nesrincitirik11@gmail.com ,

5199 sayılı hayvan hakları kanunun 16 ve 17. maddesinde yerel hayvan koruma görevlilerinin görevli bulundukları mahalle, köy ve benzeri gibi yerlerde hayvanları özellikle kedi, köpek gibi küçük hayvanları koruma altına almaları yazar. Bu koruma sahipsiz hayvanları sahiplendirmek, hastalıklarıyla (uyuz vb.) ilgilenmek, kısırlaştırmak, yeni doğum yapmış anne ve yavrularına yardımcı olmak ve bunun gibi geniş çaplı şeyleri kapsar. Bu çalışmalarını 5199 sayılı kanunda yer aldığı gibi belediyelerle eş güdümlü yapmakla yükümlüdürler.

Perşembeye bağlı Efirli Köyü’nde 2 sene önce uyuz olarak bırakılmış melez bir av köpeğini tedavi ettim. Bu köpek kimseye zarar vermeden 2 senedir bu köyde yaşamaktadır. 2012’nin Aralık ayında bu köpek doğum yapmıştır. (7 yavru) Sayın veteriner Taner Canbulut’un desteği ve ilgisiyle şubat ayında kısırlaştırdık. Şuanda süt verme zamanıdır. 15.01.2013 tarihinde tamamen doğal ortam olan Efirli Köyü’nde yaşayan anne ve yavrularının 5 tanesi Perşembe Belediyesi tarafından sorumsuzca götürülmüştür. Tamamen iyi niyetim ve sivil toplum örgütü kimliğimle Perşembe Belediyesi’ne anneyi sormaya gittiğimde klasik geçiştirme cevapları aldım. (Biz yapmadık, biz bilmiyoruz) Oysaki Efirli Köyü’nde fındık bahçeleri arasına kurulmuş 7 sitenin şehir ulaşımını sağlayan dolmuş şoförleri 15.01.2013 Salı günü belediyenin mavi renkli, gri brandalı, çift kabinli, üzerinde Perşembe Belediyesi yazısı bulunan arabaya bir zabıta memuru tarafından yavruların ve annenin konulduğunu görmüşler. Zaten bu gelişmeyi bana bildiren oradaki vicdanlı şoförlerdir. (Şoförlerle olay yeri arası 2 metredir.) Şuanda Perşembe Belediyesi site şoförlerini baskı altına almak istemektedir. (Şoförler Cemiyeti olarak Perşembe Belediyesi’ne bağlısınız, bu olayı unutun gibi..

Perşembe Belediyesi’nin iyi niyetime sırt çevirmesinden dolayı savcılığa 5199’un verdiği yasal haklardan yararlanarak suç duyurusunda bulundum. (Perşembe Savcılığı’na sonsuz minnettarım, anında 5199’u bilgisayardan açıp kanunların neler gösterdiğini bizzat okudular.) Bağlı olduğum DOHAYKO ve HAYTAP genel başkanlarına bildirmek görevimdir. En kısa zamanda anne ve 5 yavrusunun (ölüsü bile olsa) Perşembe Belediyesi tarafından bulunup doğaya -alındığı yere- bırakılması talebimdir. 5199 sayılı kanunda tüm il ve ilçe belediyeleri için bir madde vardır. Bu madde der ki: DOĞASINDAN HİÇBİR HAYVAN ALINIP GÖTÜRÜLEMEZ. Bunu yapmak suçtur. Tüm yetkili makamlardan talebim bu konuya duyarlı olmalarıdır.

Gelişmenin diğer vicdani boyutu şudur. Anne ve yedi yavrudan beşini almışlar. Diğer iki yavruyu çimenler arasında unutmuşlar. Ben buldum. Onlar henüz bebek. Ağladılar, annelerini aradılar. Yetkili makamlara sormak istiyorum, vicdan buna nasıl dayanır? Gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim

EK 4

5199 sayili HAYVANLARI KORUMA KANUNU

MADDE 6.
Sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların en hızlı  şekilde yerel yönetimlerce  kurulan veya izin verilen hayvan bakımevlerine götürülmesi zorunludur. Bu hayvanların öncelikle söz konusu merkezlerde oluşturulacak müşahede yerlerinde tutulması sağlanır. Müşahede yerlerinde kısırlaştırılan, aşılanan ve rehabilite edilen hayvanların kaydedildikten sonra öncelikle alındıkları ortama  bırakılmaları esastır.
EK 5

5199 sayili Hayvanlari Koruma Kanunu  Uygulama Yonetmeligi için tiklayiniz

MADDE 21 – (1) Toplanilan sahipsiz ve gucten dusmus hayvanlar asagidaki esaslara gore bakilir:
d) Gecici bakimevlerinde on gun sure ile gerekli duyurular yapildigi halde sahiplendirilemeyen hayvanlar kontrolleri, asilari ve tibbi mudahaleler ile kisirlastirilmalari yapildiktan ve operasyon yaralari kapandiktan en az yedi gun sonra kayit altina alinip, mudahale gormus olduklarini gosteren isaretleri uzerlerinde olacak sekilde veteriner hekimin onayiyla alindiklari ortama geri birakilir.
Bu ortamlarda belediyeler, gonullu kuruluslarla isbirligi icerisinde besleme odaklari kurar ve hayvanlarin beslenmesine yardimci olur. Hayvanlar, hicbir suretle ilgili belediye sinirlari disindaki bir ortama, ormanlik alana veya diger yaban hayati yasam alanlarina birakilmaz.

ordu_persembe2

Paylaş